banner9

Yarına Bırakmak

Bismillahirrahmanirrahim

Hep “yarın” diye diye belki de ertelediğimiz o kadar çok şey var ki hayatımızda. İbadetlerimiz, tövbelerimiz, şükürlerimiz ve daha aklıma gelmeyen birçok  şey. Neden şimdi değil de “yarın” der olduk? Ya o yarın gelmezse ya gelse de biz olmazsak.

“Hep yarın yarın diyorsun da peki bugün dünün yarını değil mi?” yıllar önce okuduğum, yıllar geçtikten sonra da severek kullandığım güzel bir söz.

Günler çuvala mı girdi? Hele bi dur şimdi zamanı değil,  nasıl olsa yarın yaparım, daha ömrüm çok, gencim özgürlüğümün tadını çıkarıyorum. Kulağınıza hiç de yabancı gelmeyen sözler bunlar, değil mi?

“Hiçbir şey hakkında “ben bunu yarın mutlaka yapacağım” deme, ancak Allah dilerse yapacağım de. Unuttuğun zaman Rabbini an ve “Umarım Rabbim beni, bundan daha doğru olana ulaştırır.” De. (Kehf/23-24)

Yarının olacağından, yarına ulaşacağımızdan emin miyiz? Elbette ki değiliz. Peki, emin olmadığımız şeyde neden kesin konuşuyoruz? 

“Her ümmetin bir eceli vardır. O ecel geldiğinde ne bir an erteleyebilirler ne de öne alabilirler.(A’raf/34)
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Esma Ayhan
Esma Ayhan - 4 ay Önce

Yazınızı çok beğendim hocam. Yüreğinize sağlık ❤️

Pınar kaplan
Pınar kaplan - 4 ay Önce

Ertelediklerimizi farkına varamadıklarımızı o kadar güzel dile getirmişsin ki hocam okudukça yarına değil de şimdi yapmam gerekenleri düşündüm her zaman ki gibi yine yararlı olmuş yazınız yüreğine eline sağlık

Gülşen Karcı
Gülşen Karcı - 4 ay Önce

Çok doğru hepimizin yaptığı bir yanlış ertelemek.ertelemeden yapsak yarına güvenle bakıp gün içinde mutlu olacağız rabbim zihnini açık başarını daim etsin yolun açık olsun