Vücudumuzdaki Toksinler

Günlük hayatın yoğunluğunun bir sonucu olarak bazen vakit ayıramadığımız bazense fark etmediğimiz birçok durum, özellikle sağlık açısından olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Sağlığımızı olumsuz yönde etkileyenlerden biri de vücudumuza istemli veya istemsiz olarak aldığımız toksinlerdir.

Çeşitli yollarla vücuda alınan ve canlı biyokimyasına yabancı olan maddelerin birçoğu, organizma üzerinde toksin (zehirli madde) etkisi gösterir. Toksinler solunum yoluyla, fiziksel temasla, günlük hayatta kullanılan ürünlerle veya beslenme yoluyla alınabilmekte ve vücutta herhangi bir negatif semptoma sebep olmadan aylarca hatta bazen yıllarca depolanabilmektedir. Toksin seviyesi vücudun tolere edebileceği düzeyin üzerine çıktığında kişi kendisini hasta hissetmeye başlar. Toksinler, başta karaciğer ve böbrekler olmak üzere çeşitli organlar aracılığıyla vücuttan atılır. Karaciğer ve böbreklerin görevini tam olarak yerine getirememesi durumunda vücut, toksinlerden tamamen arınamaz ve bu durum uzun vadede sağlığı olumsuz etkiler.

Vücudun savaşım hızı ve etkinliğinin toksinlerin vücuda giriş hızından daha yüksek olması durumunda, toksinler vücuda zarar veremez. Bol miktarda su içmek toksinlerin vücuttan ter ve idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur. Toksin içeriği yüksek olan maddelere gıda katkı maddeleri, kimyasal tatlandırıcılar, işlenmiş ve genetiği değiştirilmiş gıdalar, ağır metal içeren gıdalar örnek verilebilir. Bunlardan kaçınmak için tüketmeden önce mutlaka ürün içeriğinin incelenmesi gerekir. Gıdalardan alınabilecek toksinlerin önüne geçmek için yapay şeker ve tatlandırıcı içeren işlenmiş gıdalardan, mevsiminde yetiştirilmemiş meyve ve sebzelerden, organik olmayan et ve balık ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmak, dengeli beslenmek ve sağlığın her şeyden önce geldiğini unutmamak gerekir. 

Hepimize sağlıklı yaşamlar dilerim.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Banu Karaaslan
Banu Karaaslan - 2 yıl Önce

Bilgilendirici yazısı için sevgili yazarımıza çok teşekkür ederiz.

Yusuf ŞAHİN
Yusuf ŞAHİN - 2 yıl Önce

Makaleni okudum.Tebrikler.kiymetli bilgilendirici yazılarından faydalanacağız.Teşekkür eder,başarılar dileriz.

Ahmet Çevik
Ahmet Çevik - 2 yıl Önce

Elinize sağlık çok faydalı bilgiler vermişsiniz. Yazılarınızın devamını merakla bekliyoruz...

Şevval Sağdinç
Şevval Sağdinç - 2 yıl Önce

Bilgi yönünden zengin çok faydalı bir makale olmuş. Başka makalelerde buluşmayı umuyorum. Başarılar dilerim.

Vildan Karcı
Vildan Karcı - 2 yıl Önce

Tebrik ederim Begüm Hanım, çok güzel bir makale olmuş. Yazılarının devamı merakla bekliyoruz.

Ayşe Yılmaz
Ayşe Yılmaz - 2 yıl Önce

Yazınızı çok beğendim. Farklı konularda yazılarınızı bekliyor başarılarınızın devamını diliyorum

Aylin
Aylin - 1 yıl Önce

Tebrik ederim, yazılarınızın devamını bekliyoruz.