Van’da Toplu Taşımada Simsar Terörü Ne Zaman Bitecek?

Uzun zamandan bu yana Van’daki bazı toplu taşıma araçlarında hakarete uğrayan, mağdur edilen vatandaşların bedduaları arşı alaya çıktı. Farklı şekillerde tepkisini gösteren vatandaşların şikâyetleri de işe yaramadı. Terör estiren ve bildiğini okumaya çalışan bazı minibüs şoförlerinin vatandaşları bir dövmediği kaldı. 

Halk tabiri ile bıçak kemiğe dayandı, benim böyle bir yazıyı yazmam ve ilgililerin de bu konuya neşter atması farz oldu. 

Ancak yazımı okumaya en son yaşanan olayı anlatan haberimizi TIKLAYIP okuyarak başlayın. Sonra da yazının altına yorumlarınızı yapın. 

TERÖR ESTİREN MİNİBÜSÜN ÇARPTIĞI GENÇ YOĞUN BAKIMDA
Van’da M Plakalı bazı minibüs şoförleri ve simsarlar terör estiriyor, halk şikâyetçi. Son bir ay içinde minibüs şoförlerinin çarptığı kişilerden bir tanesi yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor, diğerlerinin de tedavileri sürüyor. Ancak Van Şoförler ve Otomobilciler Odası sanki hiçbir şey olmamış gibi tüm bunlara kulağını tıkıyor.

TERÖR ESTİREN BAZI MİNİBÜSÇÜLER VE SİMSARLAR NE YAPMAK İSTEDİ?
Önceki hafta Van YYÜ’de final sınavları haftasıydı. Sınav haftası başlarken M Plakalı kampüs minibüsleri duraktan kalkış saatlerini uzattı, yollarda insanlar biriksin, izdiham olsun, taşıma sorunu oluşsun, denetim yapan trafik polisleri fazla yolcuyu indirdiğinde, indirilen fazla yolcuları trafik ekiplerinin üzerine kışkırtsınlar. Yani halka hizmet etmek, ulaşım sorununun yükünü hafifletmek yerine, halkı tahrik etmek ve provokatörlük yapmak için ulaşımı sorun haline getirecek kararlar alıyorlar. 

Alınan bu kararı Van Şoförler ve Otomobilciler Odası yönetimi duymadı mı? Üstelik Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Kemal Çakır, aynı zamanda Van Şoförler ve Otomobilciler Odası'nda yönetici. Neden müdahale edip “beyler bu yaptığınız tam da sınav haftasında halka, kente, öğrencilere ve hastalara ihanettir” demedi? Bu tezgâha sessiz kalarak Şoförler ve Otomobilciler Odası onay mı vermiş oldu?

VAN BÜYÜKŞEHİR SINAV HAFTASINDA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ NEDEN ÜCRETSİZ TAŞIDI?
Oysa Van Büyükşehir Belediyesi Van’da terör estiren M plakalı bazı minibüs şoförleri ve simsarların boykot ihanetini haber aldı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ve Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, öğrencilerin ve yolcuların mağdur olmaması, ihanet organizasyonunun boşa çıkması için sadece sınav süresince ek sefer koydu ve sınava giden öğrencilere de ücretsiz taşıma yapma kararı aldı.

VANLILAR ÇETELEŞEN BAZI MİNİBÜSÇÜLER İLE SİMSARLARIN VİCDANINA MI KALMALI?
Belediyenin bu uygulamasını sosyal medyada eleştiren beyzadelere soruyorum; Terör estiren halkın aleyhine olan her türlü kumpası ve kirli oyunu kuran M plakalı bazı minibüs şoförleri ile simsarların yapmak istediklerine Van Büyükşehir Belediyesi seyirci mi kalsaydı? Van’ın toplu taşımasını bir avuç çeteye teslim mi etseydi?

ÜCRETSİZ TAŞIMAYI ELEŞTİRENLER, ÇETELEŞEN MİNİBÜSÇÜLERİ VE SİMSARLARI DA ELEŞTİRECEK Mİ?
Hadi yüreğiniz yetiyorsa buyurun 600 bin nüfuslu Van merkezde hemen hemen tüm yolcuların şikâyet ettiği, durak, kırmızı ışık, yaya geçidi, trafik ve insan hakkı tanımadıkları için halkı canından bezdiren, bazı minibüsçüler ve simsarlardan oluşan çetenin estirdiği terörü kınayın. 

Hadi beyler, her türlü ideolojik yaklaşımdan sıyrılın, ideoloji görüntüsü ile sadece ceplerini düşünen ve bunun için kente ve halka her türlü eziyeti ve kötülüğü yapmaktan çekinmeyen, bir avuç çeteyi eleştirin de görelim sizin kent ve halk sevginizi. 

ÇOCUĞUNUZ OKULA GİDEMEYİP SINAVA GİREMESEYDİ KİMİ ELEŞTİRİRDİNİZ?
Sizin çocuğunuz bir avuç minibüsçü ve simsar çetesinin kışkırtma tezgâhı nedeniyle, okuluna gidemeyip sınavına giremeseydi ne yapardınız? Yine Van Büyükşehir Belediyesi'nin çetenin tezgahını çökertmek için tahsis ettiği otobüsleri ve yaptığı ücretsiz taşımayı mı eleştirirdiniz?

GERÇEĞİ BİLMEYEN VE SADECE GÖRDÜĞÜ İLE KONUŞAN CAHİLLERDEN OLMAYIN
Bilgiçlik yapanların tedavi edilmesi gereken en büyük hastalığı, bildiğini zannedip bilmediğinin farkında olmadan, sadece gördüğü ile lafazanlık yapmasıdır. 

Birileri Van Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ek sefer ve öğrenciye ücretsiz taşıma uygulamasını “Sınav döneminde yapılan ücretsiz taşıma işi doğru değildir. Zaten yoğunluk olan bu güzergâhta otobüsün ücretsiz olması, otobüslerde yolculuk, balık istifine dönüşmektedir.” diye eleştiriyor. Bilmiyor ki ek sefer konduğunu, bilmiyor ki öğrencilerin sınava gitmesi bir kısım minibüsçü ve simsar çetesi tarafından engellenmek isteniyor. 

Güya demokratik hak kullandığını zannedenlerin yaptığı eleştiriler, provokatörlerin ekmeğine ne kadar da yağ sürüyor, halkın hakkını gasp edenleri ne kadar da savunuyor değil mi? 

Gerçekleri bilmeden yapılan bu eleştiriler ne kadar sığ ve cahilce. İşte lafazanlar hem kendilerine hem kentlerine hem de çevrelerine zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. 

ÇETELEŞEN BAZI MİNİBÜSÇÜLER VE SİMSARLAR İÇİN ŞOFÖRLER ODASI NEDEN SESSİZ KALIYOR?
Van Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın üyesi olan bazı minibüsçüler, toplu taşımada halka hizmet etmek yerine halkı canından bezdiriyor.

Her fırsatta ilgisi dışında birçok konu hakkında fikir üreten, üzerine vazife olmayan işlerle ilgilenen, Van Barosu tarafından hazırlanan kayyum atamasını eleştiren bildiriye imza atan, güya duyarlı ve demokratik tavır geliştirmiş gibi görünen Van Şoförler ve Otomobilciler Odası, bazı minibüsçülerden ve simsarlardan oluşan çeteleşmiş yapıya neden müdahale etmiyor? 

Yoksa başka işlerle uğraşmaktan asli görevlerini yapmaya vakit mi kalmıyor? 

TOPLU TAŞIMAYA ZAMMI KİM NEDEN YAPTI?
Herkes “Van Büyükşehir Belediyesi toplu taşımaya zam yaptı” zannediyor. Evet, zam kararını Van Büyükşehir’de UKOME aldı. 

Ancak zammı aynı zamanda UKOME üyesi olan Van Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın talep ettiğini biliyor musunuz?. Kimse Van Şoförler ve Otomobilciler Odası’na “siz bu zammı neden talep ettiniz, ne kadar talep ettiniz, UKOME sizin talebinize rağmen ne kadarlık zam verdi” diye neden sormuyor?

Zam talebinde bulunan Van Şoförler ve Otomobilciler Odası’nı eleştireni hiç görmedim.

Van Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın yönetiminin ağırlıklı olarak HDP’nin arka bahçesi olmasından dolayı mı, yoksa Başkan Emin Tuğrul dâhil olmak üzere bazı yöneticilerinin terör örgütü üyeliğinden yargılandığı için mi eleştirmiyor kimse?

MİNİBÜSÇÜLER, İÇİNDE OLUŞAN ÇETEDEN KURTARILMALI?
Minibüsçüler içerisinde oluşan bu çete, ekmeğinin peşinde olan diğer minibüsçüleri de zor durumda bırakıyor. Toplu taşıma çeteleşen yapılardan arındırılmalı ki, ekmeğinin peşinde olanlar hem mağdur olmasın, hem de töhmet altında kalmasın. 

SIRA RANT PEŞİNDE OLANLARI DEŞİFRE ETMEYE GELDİ
Ankara’da Çukurambar ve Kızılay’daki kafelerde kimlerle nelerin konuşulduğu, mecliste hangi milletvekilleri ile hangi plan ve pazarlıkların yapıldığı bilgileri geliyor. 

Van’daki toplu taşıma araçlarının sayılarının arttırılması işinin, UKOME’nin aldığı ihale ile yapılması kararını engelleyip, kendilerine rant kapısı açmak için, dün küfürleşenlerin bugün nasıl kucaklaştıklarını çok iyi biliyorum. Memleket için bir araya gelemeyenlerin menfaat için ortak hareket etmesi ibretlik durum. Bu konunun ihalesiz yapılması için adım atanları, benzemezleri koluna takıp İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun karşısına çıkarma cüreti gösterenleri adım adım takip ediyorum. 

Toplu taşıma araç sayılarındaki artış UKOME kararı doğrultusunda ihale usulü ile yapılırsa bize düşen ayakta alkışlamak. Çünkü burada hem ulaşım konusu rahatlayacak, hem de Van Büyükşehir Belediyesi gelir elde edecek. 

Bunun dışındaki tüm gelişmeleri aktörleri ve konuları ile birlikte yazmak da bizim boynumuzun borcu olsun. 

Muhatapları bu yazıyı okuyunca dönüp eksiklerini gidermek için harekete mi geçecekler, yoksa hakaret, küfür ve tehdit mi edecekler göreceğiz.

Vesselam.. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
derya
derya - 2 yıl Önce

van postası gazetesini gercekten tebrik ederim vanin sorunlarini cok guzel gündeme getiriyor gercekten ziya bey, vanin cesur ve yürekli gazetecisi burdan ziya beye selam olsun...

öz vanlı
öz vanlı - 2 yıl Önce

sayın ziya bey Allah sizden razı olsun çok önemli bir konuyu elel aldınız. van da kronikleşen büyük bir sorun. van da şöförler odası kendi özelikliğini kurmuş ve daha oncedende bunu ilan etmiştide kimse görmemezlikten geliyordu.yetkililer bu çeteyi biran önce çökertmeleri lazım van da devlete milleti kışkırtan ilk etapta şöförler buna şahit oluyoruz muhteşem bir organizasyonları var birileri bu çeteyi dağıtmaları lazım.belli bir zihniyetin elinde malesefff

van65
van65 - 2 yıl Önce

ziya bey hastane ve kanpus minibüs hatinida ayirsinlar ogrenci hasta hasta, yakını minibüslerde yer olmuyor üniversiteye ulasim gercekten çok zor minibüs sayisi arta ne guzel olur bu arda yazinizi beğenerek okudum tebrikler....

derya
derya - 2 yıl Önce

madem bu kadar kalemine guveniyorsun bunuda yaz sabah işe gidemedik belediye sabaha kadar uyumusmu eger belediyenin personeli yetersize karayollarindan destek alsin yetersize sivil savunmadan destek alsin halk perisan oldu bu nasil bir belediyecilik belediye pwesoneli sabaha kadar kar temizliği yapmasi lazim degilmi halki perisan etmeye ne haki var belediyenin gercekten van bunlari hak etmiyor büyük şehirleri goruyorsunuz sabaha kadar belediye calisiyor eger kalemine bu kadar guveniyorsan bunuda yazarsin ara sokalarda nerdeyse yarim metreden fazla kar var ve belediye sabaha kadar çalışma yapmamis . bu nasil bir belediyecilik birileri anlatsin basin olarak el ettin artik bu soruna lutfen

Nuran ç
Nuran ç - 2 yıl Önce

Yazınızı çok beyenerek okudum hakikaten bu toplu taşımalarda çok sıkıntı çekiyoruz buna değinmiş olmanız beni çok mutlu etti bi vanlı olarak size çok teşekür ederim kaleminize sağlık

derya
derya - 2 yıl Önce

bakalim belediyeyi elestire bilecenmi bu duruma cok sinirlendim halk sabah yollarda perisan oldu 2 gun önce metroloji uyarıyor yaa tetbirini alsana van belediyesi basında uyuyor sabah görüntü alin halkin çektiği cileyi yazın cesur ve yürekli gazeteciler...

ahmet
ahmet - 2 yıl Önce

ziya abi kar yağdığında özellikle milleti kışkırtmak için ellerinden geleni yapıyorlR.BAKIN KAYYUM ÇALIŞMIYOR YOLLAR AÇİLMIYOR DİYE PRAVAKATÖRLÜK PEŞİNDELER.AYRICA YOLDA KALMIŞ OLANLARIDA ALMIYORLAR KISACASI RREMEN PKK YA ÇALIŞIYORLAR

derya
derya - 2 yıl Önce

ziya bey belediyeyle ilgili eleştiri yorumumu silermiziniz o gunku sinirle yazıldı yazinizi cok guzel yazmissiniz. o yorumlar emekle vererek yazdiginiz yaziya gölge olmasin siz her zaman vanin cesur ve yurekli gazetecisisiniz ozr dilerim..

Yavuz
Yavuz @derya - 7 ay Önce

Derya sen ne ayaksın bukalemun gibi renkten renge girdin.. sen kurban ol kayyuma at kafası he walla