banner10

Yumurtası arttı eti azaldı

TÜİK’e göre tavuk yumurtası üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Tavuk eti üretiminde ise yüzde 3 azalma meydana geldi.

Yumurtası arttı eti azaldı

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

TÜİK’e göre tavuk yumurtası üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı. Tavuk eti üretiminde ise yüzde 3 azalma meydana geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart 2019’a ilişkin kümes hayvancılığı üretimi ile ilgili verileri açıkladı. Buna göre yurt genelinde 1,7 milyar adet tavuk yumurtası üretimi gerçekleşti. Verilere göre tavuk yumurtası üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttı.

BEYAZ ET AZALDI
İstatistik verilerde ayrıca kesilen tavuk sayısı 100 milyon, kesilen hindi sayısı ise 421 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9,1 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 azaldı. Mart ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,4 azaldı.

Tavuk eti üretimi 175 bin 327 ton, hindi eti üretimi ise 4 bin 341 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 10,7 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azaldı. Mart ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,2 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,9 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 azaldı.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER