banner10

Vanlı STK’lardan çığ şehitleri için taziye mesajı 

Van'ın Bahçesaray ilçesinde Salı günü düşen çığın altında kalanları arayan arama-kurtarma ekiplerinin de üzerine Çarşamba günü çığ düştü.

Vanlı STK’lardan çığ şehitleri için taziye mesajı 

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

24 saatten az bir sürede düşen iki çığ nedeniyle 41 kişi hayatını kaybetti, 84 kişi de yaralandı. İlk çığ düşmesinde beş, ikinci çığda ise 33 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmış, çığ altında kaldığı değerlendirilen dört kişi için arama çalışmalarının devam ettiği belirtilmişti. Perşembe sabahı başlayan arama çalışmalarında çığ altında kalmış olan üç kişinin cesedine ulaşıldı. Çığ altında kalan bir itfaiye erinin arama çalışmalarına ise hava şartlarının elverdiği ölçüde devam ediliyor.

Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, “Bahçesaray da meydana gelen 2. çığ yüreğimizi yaktı. Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Çalışmaların sağlıklı yapılması, olası bir felaketin daha yaşanmaması için tüm vatandaşlarımızın duyarlı ve serinkanlı olmalarını diliyorum.”

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, “Yüreğimiz Bahçesaray’da! 1. Çığ felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. 2. Kez yüreğimiz ağzımızda! Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülsen Orhan’ın felaketten etkilendiğini duyduk. Kendisine ve etkilenen tüm hemşerilerimize geçmiş olsun!” 

Van Organize Sanayicileri İş Adamları Derneği (VOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Bozkurt, “Bahçesaray Miks’ta ikinci bir çığ faciası... Ölenler ve yaralananlar var. Allah yardım etsin. Çok üzgünüz.”

Van Ticaret ve Sanayi Odası-Van Ticaret Borsası eski Başkanı Feridun Irak,  “İster kızın ister kızmayın; Memlekette kurumların kuruluşların başın da bulunanların birçoğun da liyakat yoktur. Bir de üstüne üstlük mağdurlarına karşı sorumlu da değiller. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.”

Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, “Kar, boran, tipi ve çığ nede çok canımızı yaktınız. Sözün bittiği, kelimelerin kifayetsiz kaldığı yerdeyiz. Yitip giden canlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun.#Bahcesaray” 

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği  (ASKON) Van Şube Başkanı Şeref Gültepe, “Soğukluğuyla yüreğimiz yandı, onlar üşüdü bizim ciğerimiz yandı. Rabbim Mekanınızı cennet eylesin. Yaralılarımıza Rabbim Şafi isminle şifa ver. #Bahcesaray #vanbahcesaray”

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi (Van SDİ) “Bahçesaray ilçemizde yaşanan Çığ felaketinde Hayatını kaybeden 41 vatandaşımıza Allahtan Rahmet Ailelerine sabırlar Yaralılarımıza da Acil Şifalar diliyoruz. Rabbimiz Ülkemizi Tüm Afetlerden korusun.”

İyilik Derneği Van İl Kordinatörü  Emrah Bozkaya, “Van #Bahçesaray’da çığ altında kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmaları sırasında, çığ altında kalarak hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve kurtarma ekiplerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, kurtarılmayı bekleyen vatandaşlarımız için dua ediyoruz.”

İHH Van Şubesi, “Bahçesaray'daki Arama Kurtarma Çalışmalarına 12 kişilik ekiple katıldık. Yaşanan bu çığ afetinde vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz.” 

Dostluk Grubu Başkanı Wilco Group CEO'su, Vanlı iş adamı Mehmet Avcı, Ağabey’im, yoldaşım, sırdaşım, arkadaşım, canım; Nur içinde uyu.  7 günde 7 yabancı insanlar bile senin için ağladı, dualar okudu. Allah sevenlerinin duasını eksik etmesin. Bizlerle birlikte olan herkesten Allah razı olsun. Allah; Akrabalarımızı, dostlarımızı, hep var etsin...

Vanspor FK  “Geçmiş Olsun Bahçesaray  (müküs) Dualarımız Seninle, Coğrafya Kaderdir Derler Ya, Bizim Cografyamiz Hem Kaderimiz Hem Kederimiz.”

Vanspor FK Yönetim Kurulu Başkanı Servet Yenigün, “Van Bahçesaray ilçemizde meydana gelen 2. çığ felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve halen çığ altında olanlarında sağ salim kurtarılmasını diliyorum. Şu an o zor koşullarda arama ve kurtarma görevinde olanların Allah Yardımcısı olsun.

Van İsra-Der Eğitim Ve Dayanışma Derneği Başkanı Yunus Kuşan,  ‘ÜŞÜYORUM’ “Bir uğultu sonrası tonlarca karın altındayım. Ağırlıklar eziyor bedenimi. Şimdi sadece nefesimin sesini duyuyorum. Ve ben çok üşüyorum. Her taraf karanlık… Ben yerimden kımıldayamıyorum. Hafif olan kar meğer ne kadar da ağırmış. Şimdi daha iyi anlıyorum. Dışarda koşuşturmalar ve sesler duyuyorum. _’Buradayım!! İşte şurada. Ayaklarınızın tam bastığı yerdeyim…’ Diye bağırmak istiyorum, ama nafile. Kimse duymuyor beni. Oysa ben, şu karanlık dünyamda duyuyorum herkesi. Öyle ki üzerimde onların ağırlıklarını bile hissediyorum. Dışarı verdiğim her nefes, yüz çehremde buzdan bir kalıp örüyor. Dolayısıyla nefes almaktan zorlanıyorum şimdi. Ve ben çok üşüyorum. Annem geliyor aklıma, her dara düştüğümde veya her inlediğimde yanı başımda duran biricik annem. O şimdi burada olsaydı üzerimde ki karları elleriyle eşeler ve karın altından çıkarırdı beni. Ve o sıcak yüreği ile ısıtırdı tüm bedenimi. Şimdi çok yalnızım. İniltilerimi duyacak ve beni teskin edecek kimsecikler yok yanımda. Bembeyazlar içinde simsiyah kesilir mi hayat? Gündüzken bir anda karanlığa döner mi dünya? Kaç dakika sonra donar insan? Korkuyorum şimdi. Oysa hiç korkmaz cesur biriydim ben. Ama şimdi... Şimdi çok korkuyorum. Yalnız ve kimsesizim şimdi. Çığlıklarımı kimse duymaz benim. Çaresizlik denen şeyi şimdi üşüyerek yaşıyorum. Yanaklarımı sıcak damlalar ısıtıyor. Buz kesilen bedenimde donmayan, sessiz, sıcak ve yavaş akan bu damlalar gözyaşlarımdan başkası değil. Ve şimdi ben ağlayarak üşüyorum. Uykum ağırlaşıyor. Şimdi döşeğim ve yorganım soğuk karlardır benim. Ve uyumak istiyorum. Göz kapaklarım ağırlaşıyor ve ona hâkim olamıyorum artık. Çok uzaklarda bir ışık görüyorum. Işığa bakıyor ağır ve bitkin gözlerim. Işığa koşuyor bitkin bedenim. Sonra Annemi görüyorum. O tatlı ve güler yüzlü annemi… (Bahçesaray ilçemizde çığ altında kalarak vefat edenlere Rahmetle…”

VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, “Çığ tehlikesi olan bir alanda, insan canı kurtarmaya çalışmak, canını hiçe sayarak kahramanlık hikayesi yazmaktır. Eleştirmeyin, dua edin.”

Memur Sen ve Eğitim Bir-Sen Van şube Başkanı Mehmet Ali Uca, “Bahcesaray'da tam bir dayanışma örneğiyle Devlet ve Millet canla başla Can kurtarmaya çalıştılar ama çalışırken ikinci Çığ’da canlarını fedâ ettiler. Rabbim, şehâdetinizi kabul eylesin. Ülkemizi, her türlü felaketten muhafaza eylesin. Bizleri rahmetinden mahrum bırakma Allah’ım.”

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER