Vanlı İş Adamı Kandaşoğlu’ndan Van TSO’ya vefasızlık sitemi

Van Ticaret Sanayi Odası eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğu Şirketler Grubu Başkanı İş İnsanı Zahir Kandaşoğlu, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ’ya seslenerek Sergi Salonu’ndan kaldırılan ismi için vefa bu değil” diyerek tepki gösterdi.

Vanlı İş Adamı Kandaşoğlu’ndan Van TSO’ya vefasızlık sitemi

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Van Ticaret Sanayi Odası Eski Başkanı ve Doğu Şirketler Grubu Başkanı İş İnsanı Zahir Kandaşoğlu Van TSO’da isminin verildiği sergi salonundan isminin kaldırılmasına tepki göstererek Van TSO Başkanı Takva ’ya tepki gösterdi.

İlk oda başkanlığı yaptığı Van TSO’da kendisiyle ilgili hiçbir hatıranın olmadığını söyleyen Kandaşoğlu, “Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptım, 1994 yılında meclis üyesi seçildim, meclis üyeliğinden sonra, yönetim kurulu üyesi oldum, yönetim kurulu üyeliğinden sonra 2001 yılında Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak görev yaptım. Başkanlığım döneminde ‘Bu İli Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye’de 5 ilin arasında yer alacak’ sözünü verdim ve bugün 5 ilin arasındayız. Bunu da benim çabam, samimi çalışmalarım ve emeklerimle 5 sırıya taşıdık, Allaha şükürler olsun. Şu anki Van TSO Başkanı olan arkadaş benim genel sekreterimdi, bana geldi “başkanım bir anket başlatacağım, sen böyle bir emek verdin, Van’a böyle büyük bir emek kazandırdın, bu esere bir Logo çalışması yapalım, bir de kısa bir isim belirleyelim. Sen çok birim kurdun, bu değeri Van’a kazandırmak için kendini tehlikeye koydun, çok çalıştın, bir salona da senin ismini verelim.” dedi.  Benim böyle bir talebim hiç olmadı bunu söyleyen şuan oda başkanlığı yapan arkadaştı, bende buna tamam dedim, Necdet bey tamam meclise sun arkadaşlarda onaylarsa sağolun Allah razı olsun beni düşündüğünüz için, sanat salonuna senin ismini yazıyorum, girişe de Van TSO Zahir Kandaşoğlu’nun çabalarıyla kuruldu diye yazı yazdırıyorum. Bir tabela yaptırdılar, getirip montaladılar, ondan sonra Logo çalışması yaptı, Logo tespit ettik, ondan sonra VATSO ismi çok büyük bir oy aldı ve odanın kısaltılmış ismi VATSO oldu. VATSO gerek Van’da gerekse Türkiye’de  bir marka oldu. Oda da görev değişikliği, oldu arkadaşımız göreve geldi,  6 ay sonra girişte ki yazılar söküldü, aradım Necdet başka hayırdır neden söktünüz diye, beni aşıyor, yönetimde sıkıntı var, yönetim kabul etmiyor dedi, bende tamam dedim. Bu durumun üzerinden bir yıl geçti salona da adım verilmişti onu da kaldırıldılar, bakanlarla çektiğimiz fotoğrafları, plaketleri, ödülleri tamamen kaldırdılar hiçbir şey kalmadı benimle ilgili odada.” dedi.

VEFA BU DEĞİL
Van TSO’yu kurarak kentte büyük bir eser kazandırdığını anımsatan Kandaşoğlu, “Van’a büyük bir eser bıraktım ama bir odaya verilen isim değer görmedi. Şu ana kadar oda tarafından ziyaret edilmedim, kuruluş yıl dönümlerine davet bile edilmedim. Yine de canları sağ olsun ama vefa bu değil. Bir ismimiz vardı odada ama onu bile çekemediler, benim dönemimde bir devrim gerçekleştirdim. Kim ne derse desin Kapı Köy Gümrük kapısını ben açtırdım, Allah devletimizden razı olsun Cumhurbaşkanımızın bu konuda çok emeği var ama biz de Van’da sürekli bunu gündeme getirdik ve çabalarımız karşılığında sınır kapısı açıldı. Müze işini çözen arazi ayarlayan benim, Van’da çok büyük çalışmalara imza attım, Devletimiz de bunu istiyor, Van için ne isterseniz isteyin Hükümet veriyor, Van için sorgulamadan kaynak veriyor biz istemeyi bilelim.” diye konuştu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER