banner4

Van’ın turizmi masaya yatırıldı

Van Ticaret ve Sanayi İş Dünyası Derneği’nin (VATSO) Van'ın Gelecek Turizm Vizyonu toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda Van’ın turizmi ele alınarak masaya yatırıldı.

Van’ın turizmi masaya yatırıldı

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Geçtiğimiz aylarda resmi olarak kuruluşunu açıklayan VATSO, ilk icraatını gerçekleştirdi. VATSO tarafından düzenlenen Van'ın Gelecek Turizm Vizyonu toplantısında Van’ın turizmi masaya yatırılarak, görüşüş alışverişinde bulunuldu.

Van’ın turizm potansiyelinin görüşüldüğü toplantı Elite World Hotel gerçekleştirildi. Toplantıya VATSO Başkanı Zahir Kandaşoğlu, Jolly Turizm Onursal Başkanı Sinan Vardar ve eşi, Van YYÜ Rektör Yardımcısı Şefik Tüfenkçi, VATSO Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Yüksek İstişare Üyeleri, Meclis Üyeleri, Kurucu Üyeleri ve davetliler katıldı.

Toplantı VATSO tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi ile başladı.

“DERNEĞİMİZİN AMACI VAN’A SAHİP ÇIKMAK, VAN HALKINA ÖNDERLİK ETMEK VE BU İLDE YAŞANAN HİÇBİR YANLIŞI KABUL ETMEMEKTİR”

VATSO Başkanı Zahir Kandaşoğlu, “Van Ticaret ve Sanayi İş Dünyası Derneği tek bir amaçla yola çıkmıştır. Bunu Van halkı bilmelidir, 7’den 70’e herkesin bilmesi gerekiyor. Derneğimizin 300’e yakın kurucu üyeleri vardır. 50 tane de istişare kurulumuz var. Derneğimizin kurucuları burada yaşayan esnaflarımızın, tüccarlarımızın hem kendileri hem aileleri burada yaşıyoruz. Bu ilde yaşadığımız için bu ile sahip çıkma zorunluluğumuz var. Derneğimizin amacı Van’a sahip çıkmak, Van halkına önderlik etmek ve bu ilde yaşayan hiçbir yanlışı kabul etmemektir. Van’ın geleceği adına, Van için yapılacak her şey içinde katkı sunacak. Derneğimiz bu amaçla kurulmuştur. Van büyük bir ildir. Doğu Anadolu Bölgesi’ne hitap eden bir ildir. 7 bin yıllık tarihi olan, büyük medeniyetlere başkentlik yapmış, her zaman örnek olmuş, her zaman ticarette öncülük etmiş bir ildir. Bu kente yakışan şeyler olmalıdır. Bu ile yakışan projeler ortaya konulmalıdır. Van Ticaret ve Sanayi Odası’na 11 yıl başkanlık yaptım. Bu 11 yıl dopdolu geçti. Her hafta bu ilde bir etkinlik vardı. Uluslararası projelere imza attık” dedi.

“TURİZM SEKTÖRÜ VAN’DA ŞUANDA ÇOK ZOR DURUMDADIR”

İlimizin atacağa geçmesi, turizm anlamında ciddi yatırımlar yapılması için böyle bir etkinlik düzenledik. Turizm sektörü Van’da şuanda çok zor durumdadır. Bundan dolayı turizm sektörünü gündeme taşımak istedik ve bu sektörümüze el atmak istedik. Jolly Turizm Onursal Başkanı Sinan Vardar beyi Van’a getirdik. Bizleri kırmadı ve geldi. Turizm adına size bir brifing verecektir. Tek amacımız ve niyetimiz budur. Her zaman sizlerin yanında olmak, sizlere moral vermek için buradayız. Amacımız Van’ı hak ettiği yere getirmektir. Van hepimizin için çok önemlidir ve hepimizin hayatını ilgilendiriyor. Bu ilde yaşayan herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Yine bölgemizi, ilimizi ilgilendiren çok önemli olan Kapıköy’ün tedbirler alınarak biran önce açılması gerekiyor” diye konuştu.

“BİZİM AMACIMIZ TİCARETTİR, BU İLİN ZENGİNLİĞİDİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dernek olarak mektup yazdıklarını ve 500 bin ton akaryakıt kotası talep ettiklerini belirten Kandaşoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektup yazdım. Mektubun bugün cevabı geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız mektubumuzu almışlar ve en kısas sürede inşallah en kısa sürede cevaplandıracaklar. Van’da 500 bin ton çok acilen akaryakıt kotası istiyoruz. Kapıköy ve turizmin dışında Van, Bitlis, Muş, Hakkari, Ağrı, Iğdır 500 bin ton akaryakıtı bu illerde satmak üzere ithalat iznini talep ettik. Bizim amacımız ticarettir, bu ilin zenginliğidir. Bu ile cesaret vermektir. Bu ilin vizyonunu, kimliğini güçlendirmektir. Amacımız budur” ifadelerini kullandı.

“VAN’IN HAKİKATEN YÜZYILLAR BOYUNCA VE BUNDAN SONRAKİ YÜZYILLAR BOYUNCA DA İKİ ANA FAKTÖR ÜZERİNDE GELİŞECEĞİ KAÇINILMAZDIR”

Daha sonra söz alan Van YYÜ Rektör Yardımcısı Şefik Tüfenkçi ise, “Van denildiği zaman geçmişten günümüze bakıldığında çok büyük zenginliklere sahip olmasına rağmen ama hep geri planda kalan, yatırımlarda olsun, kültürel bir takım değişimlerin neticesinde olsun veya algı operasyonunda veya algı düzeyinde olsun Van’ımızı büyük bir kent olmasına rağmen, kadim bir kent olmasına rağmen burada hepimizin ufakta olsa, büyük ölçekli de olsa hepimizin hataları neticesinde bu düzeye geldiğini görüyoruz. Van’ın hakikaten yüzyıllar boyunca ve bundan sonraki yüzyıllar boyunca da iki ana faktör üzerinde gelişeceği kaçınılmazdır. Bunlardan bir tanesi turizmdir, bir tanesi de hayvansal ve bitkisel üretimdir. Kim ne derse desin bu ikisi olmadığı sürece, gerekli önem verilmediği sürece kat edilen yolların neticesindeki sonuç inanın pek başarıyla karşımıza çıkmayacaktır. Kültür turları ve turizm çok önemli ve gerekli, bizim 3-4 tane ülkeyle komşuluğumuz ve ülkemiz itibariyle en doğuda olmamız ve coğrafik açıdan çok zengin bir bölgeye sahip olmamız nedeniyle Burada sağlık turizmini de düşünmemiz lazım” dedi.

“TURİZMİNDE ANA FAKTÖR OLARAK ANA KOLLARINA BAKTIĞIMIZ ZAMAN BİRİNCİ DERECEDE KARŞIMIZA ÇIKACAK OLAN SAĞLIK TURİZMİ, BİR DİĞERİ KÜLTÜR TURİZMİDİR”

Sağlık turizmine dikkat çeken Tüfenkçi, “Burada bir tüp bebek merkezi, güzellik merkezi, onkoloji merkezi bunları olması halinde turizmle beraber özellikle İran, Gürcistan, Azerbaycan, Irak, Nahçivan, Suriye bugün dolar ve eurodaki artıştan dolayı, para birimindeki farklılıktan dolayı Almanya’dan, İngiltere’den ve birçok yerden inanın burada bu sağlık merkezleri olduğu takdirde çok büyük girdiler olacak ve istihdam alanları açacak. Bizim evrensel bakış açımız çok daha farklı yerlere taşınacak. Burada 2 tane özel hastane ve devletin 2 tane hastanesi var. 1 bin 200 nüfusu geçen bir büyük kentte bu havzaya hitap eden hatta sadece Van’da değil Hakkari, Muş, Bitlis, Ağrı, Patnos gibi düşünüldüğü zaman bizim sadece ve sadece turizm demememiz lazım. Turizminde ana faktör olarak ana kollarına baktığımız zaman birinci derecede karşımıza çıkacak olan sağlık turizmi, bir diğeri kültür turizmidir. Üniversite olarak bu anlamda bir takım adımlar attık. Eğitim turizmini de buraya katacağız. Yabancı uyruklu öğrencilerimizin bu memlekete bırakacağı maddi ve kültürel değişimdeki kültür elçisi olması nedeniyle turizmde bu tür projeleri hep beraber el birliği ortaya koymamız lazım. Birlikteliğimiz olmadığı sürece, hep bir birimizi kıskandığımız sürece, birileri bir noktaya geldiğinde sadece eleştirel gözle baktığımız sürece elit, nitelikli, ehliyetli, gerçekten topluluklara, insanlara, kişilere, bireylere değer vermediğimiz sürece, doğru projeler üretmediğimiz sürece, bunun takibini yapmadığımız sürece inanın yerimizde sayacağız” diye konuştu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
bozkurt
bozkurt - 2 hafta Önce

Laf olsun Torba dolsun... ALLAH insanı mükemmel yaratmış, Akıl vermiş, fakat insanoğlu Aklını kullanacağı yerde, sırf egosunu tatmin etmek için bişiler yapar veya yapmaya çalışır. Birkaç gün önce ulusal Basında 20 Ağustostan sonra Antalya'ya gelen Turist sayısı 3.5 (üçbuçukMİLYON) olarak beyan ediliyordu. İran'ın şansızlığı sınırının Doğuda oluşu, Karadeniz veya Batıda olsaydı sınır çoktan açılrdı. Van'da bulunan sınır kapılarını kapatan yetkililere sorun, Hastalık İran'da varda Rusya da, Almanyada vb.Avrupa ülkelerinde yokmu ? yETKİLİLER çifte STANDART uyguluyor, Seçilmiş ve Atanmışların umurunda değil, Bol bol hikaye anlatıyorlar. Nevrozda birkaç günlük kapı açılır, Oda, Antalya, İstanbul, İzmir, Trabzonun hatırına, Uçak bileti olmayanı sınırdan geçirmezler belki.

SIRADAKİ HABER