Van’ın Eylül ayı enflasyonu açıklandı: Zam şampiyonu kabak oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 Eylül ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. Eylül ayı enflasyon rakamlarına göre Van’da zam şampiyonu kabak oldu.

Van’ın Eylül ayı enflasyonu açıklandı: Zam şampiyonu kabak oldu

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

TÜİK Van Bölge Müdürü Tolga Demirel tarafından yapılan açıklamaya göre, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,97 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 11,75 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,40'lık bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 11,41 oranında artış meydana geldi.

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 3,02'lik oran ile ev eşyası grubunda olurken, düşüş gösteren grup 0.07’lik oran ile eğitim grubu oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 3,56'lık oranla ev eşyası grubunda olurken, düşüş gösteren grup 2,65’lik oran ile eğitim grubu oldu.

VAN’DA EYLÜL AYININ ZAM ŞAMPİYONU KABAK OLDU

Demirel’in verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde patlıcan yüzde 18,65 ve sivri biber 16,83'lük oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise kabak yüzde 33,57 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 23,23 oranındaki artışla sivri biber takip etti. Limon ise yüzde 16,67'lik bir oranda değer kaybederek Eylül ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 22,07 oranında değer kaybeden limon en fazla ucuzlayan ürün oldu.

Yİ-ÜFE’DE, 65’LİK BİR ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

Öte yandan Yİ-ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 2,65’lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 14,33 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,19 artış, imalat sektöründe yüzde 2,83 artış, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 2,29 artış ve su sektöründe ise yüzde 1,96 oranında artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 3,63'lük oranla ara malı grubunda olurken, en yüksek yıllık artış ise yüzde 21,09'luk oranla sermaye malı grubunda gerçekleşti.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER