Van’da tarihi Mısır Çarşısı kaderine terk edildi

Van’da son yıllarda açıklanan birçok proje ya yarım bırakıldı ya da farklı durumlardan dolayı kaderine terk edildi.

Van’da tarihi Mısır Çarşısı kaderine terk edildi

 Bu projelerin bir mağduru da Van’ın eski çarşılarından biri olan mısır çarşısı. 
En son 2018 yılında gündeme gelen ve kent meydanı projesi kapsamında yıkımına karar verilip yeni bir proje adında hayata geçirileceği söylenen Mısır çarşısı olduğu gibi kaderine terk edildi. 
Yaklaşık 210 dükkânın yer aldığı ve şuan 15-20 dükkânın açık olduğu çarşı, bakımsızlıktan, arap saçına dönen projesinden dolayı atıl durumda ve esnafın iddialarına göre gece vakitlerinde uyuşturucu madde kullanan insanların durağı haline gelmiş durumda. 
25 yıldır mısır çarşısında kitapçı olarak esnaflık yaptığını dile getiren Nimetullah Susan; “Mısır çarşısı yaklaşık 30 yıldır var. Çürümüş, paslanmış, kaynak tutmaz bir yer. Çatılar çöktü çökecek, Yaz-Kış yağmur suları çatıdan damlıyor. Bu da yetmezmiş gibi tinerciler burayı mesken haline getirdi. Yetkililerden ve devlet büyüklerimizden rica ediyoruz ya ellerini bizden çeksinler ya da bu işe çare bulsunlar. Bir projeleri vardı fakat gerçekleşmedi. Burası kent meydanı olacaktı. Ne projeyi gerçekleştirdiler nede ellerini üzerimizden çektiler. Biz onlardan sadaka ve zekât istemiyoruz. Biz kendi başımızın çaresine bakarız ya kendimiz yapar ya da müteahhitte veririz. Ama şuanda onlar yüzünden hasarlı dükkânlarımızı ne yapabiliyoruz nede yerimizi değerlendirebiliyoruz. Bir çivi dahi çakmamıza izin vermiyorlar.” Dedi. 
Esnaf Nurettin Cengiz de; Mısır çarşısında 10 yıla yakın esnaflık yapıyorum. Dükkânların yarısı kapalı. Sadece ön bölüm de bulunan dükkânlar çalışıyor arka bölümlerin hiçbiri çalışmıyor. Bizim isteğimiz devletin bize bir el uzatması. Sabah akşam burası tinerci doluyor. Bizde onlardan dolayı stres içerisindeyiz. Burası çarşının merkezi sayılıyor buraya el uzatıp düzeltilirse güzel olur. Çünkü dükkân sahipleri ve vatandaşın buradaki hasarı gidermeye gücü yok.” Şeklinde konuştu.
Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van
Van - 8 ay Önce

Vanin tarihi değerlerine sahip çıkalım

SIRADAKİ HABER