banner4

Van’da naylon ve branda satan esnaf dert yandı!

Van’da özellikle hasat zamanlarında ve kışın toprak damlı evlerde hem evin damı hem de evin girişindeki soğuk havayı kesmek için kullanılan branda, çadır ve naylon, fiyatlarındaki artış hem esnafı hem de vatandaşı etkiledi. 

Van’da naylon ve branda satan esnaf dert yandı!

Esnaf, satışlar ve fiyatlarda geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 fark ettiğini belirtti. 
Yaklaşık 25 yıldır burada esnaf olduğunu belirten Çetin Genç, “Burada branda, çadır, naylon, satışı yapıyoruz. Özellikle hasat zamanında satışlar artıyor. Satışlarımızda geçen yıl ile bu yıl arasında yüzde elli bir fark var. Geçen yıl metrekaresini 2 lira 20 kuruşa sattığımız malın şimdiki fiyatı 3 buçuk lira olmuş. Böylelikle satışlarımız 4’te 1 oranında düştü. Dedi. 
Kendimizi vatandaşın yerine de koymak gerekiyor şeklinde konuşan Genç, “Vatandaşlarımız doğru söylüyor dolar düştüğü zaman ham maddeye göre fiyat uygulanıyor. Dolar yükseldiğinde bütün imalatçılar ham madenin yükseldiğini söyleyip fiyatları ikiye katlıyor. İş olmadığı zaman da esnaflar olarak çark dönmüyor ve geçimimizi sağlayamıyoruz. Hiçimse de gelip vatandaşın halini sormuyor. Televizyonlarda anlatıyorlar her şey güzel diye ama böyle değil. Biz sadece durumu seyretmekten başka bir şey yapamıyoruz.” İfadelerini kullandı. 
Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER