banner10

Van’da kayyum atamasını protesto etmek isteyen HDP, protesto edildi

HDP çizgisindeki STK’lar tarafından, bugün Van’da düzenlenen ve kayyum protestosuna dönüştürülmek istenen, 1 Eylül Barış Mitingine Vanlılar katılmayarak HDP’yi protesto etti.

Van’da kayyum atamasını protesto etmek isteyen HDP, protesto edildi

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL / Ziya Türk’ün Haberi

Van Demokrasi Platformu olarak isimlendirilen ve HDP doğrultusunda faaliyet gösteren Kesk, Disk, Türk Tabibler Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) gibi 20'ye yakın STK’nın da destek verip katıldığı, Musa Anter Parkı’nda bugün düzenlenen, 1 Eylül Barış Mitinginde umduğu kalabalığı toplayamayan HDP şok yaşadı.

VANLILAR, BARIŞ GÖRÜNÜMLÜ PROTESTO MİTİNGİNE İLGİ GÖSTERMEDİ
Kayyum protestosuna dönüştürmek için bir süredir Van’ın tüm sokaklarında yoğun bir propaganda çalışması yapılarak miting bildirisi dağıtıldı. Mitinge Iğdır başta olmak üzere bölge illerden ve ilçelerden katılımcı getirildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) KESK ve Bağlı sendikalar SES ve Tüm Bel Sen ile HDP Van ve Bölge Milletvekillerinin de destek ve katılımı ile düzenlenen mitinge Vanlılar ilgi göstermedi. 

HDP’NİN AĞIR TOPLARI BOŞ MEYDANA KONUŞTU
Mitinge, DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Van ve Bölge Milletvekillerinin katılacağının önceden ilan edilmesi de Vanlıları miting alanına getirmedi.

Boş meydana, doluymuş gibi nutuk çeken konuşmacılar, yaşadıkları şokun etkisinden kurtulamadı. HDP’nin umut bağladığı ve kayyum protestosuna dönüştürmeyi hedeflediği, yaklaşık 1400 kişinin katıldığı 1 Eylül Barış Mitingi büyük bir fiyasko ile bitti. 

VATANDAŞTAN HDP YÖNETİCİLERİNE “BİZİMLE OYNAMAYIN” MESAJI
Van ve bölge halkı mitinge ilgi göstermeyerek HDP’ye , “5 aylık belediye başkanlığınız döneminde bizi temsil edemediniz, irademizi bizim için kullanmadınız, kayyum gelmesi için yaptığınız yanlışları bize danışmadan ve bizim için yapmadınız. Şimdi de ‘kayyum gelmiş’ diye bizi çağırıp protesto edin diyorsunuz. Sizin kirletmekten çekinmediğiniz irademize devletimiz sahip çıktı, irademizi kayyum atayarak kirletmenizden kurtardı. Barış Mitingi diye bizi çağırıp, üzerimizden kayyum protestosu yapmanızı kabul etmiyoruz ve mitinge gelmiyoruz” demiş oldu. 

MİTİNGE KATILAN HDP’NİN, KESK’İN VE BAĞLI SENDİKALARIN AĞIR TOPLARI 
Miting Düzenleme Kurulu Başkanı; Bedri Yamaç
DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkâri Milletvekili; Leyla Güven, 
HDP Van Milletvekilleri; Muazzez Orhan, Tayip Temel, Murat Sarısaç
HDP Iğdır Milletvekili: Habib Eksik
HDP Muş Milletvekili: Mensur Işık
HDP Şırnak Milletvekili: Hüseyin Kaçmaz
KESK Genel Başkanı; Mehmet Bozgeyik
KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen Genel Başkanı; Erdal Bozkurt
KESK’e bağlı Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı; Hamit Kurt
Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan; Bedia Özgökçe Ertan

Kaynak: Van Postası Gazetesi
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı 1977-65
Vanlı 1977-65 - 6 ay Önce

İnşAllah kayyum görevini düzgün yapıp ve halk da takdir ettiği zaman HDP'de bitmiş olur. Çünkü HDP sadece aldatmacadır, kandırmacadır. Hanım efendi hergün şipşak fotoğraf çekip Van'a hava atıyor. 4,5 aylık süre boyunca memleketimize bir çivi çaktıkları yoktur. Göreve geldikleri ilk işleri eski dönem kayyum bize bu kadar yada şu kadar borç bırakmış gibi algı yaratıp Van'ı kandırmaya çalıştılar. Sorumluluk alan bir yönetim bu borcu dile getirmez, nasıl hizmet edeceğiz diye projelerini dile getirir. Bu saatten sonra Allah bir daha HDP'ye fırsat vermesin. Göreve geldikleri zaman caddelerimizi Hindistan, Afrika caddelerine çevirmekten başka bir faaliyetleri, icraatları olmadı. VAllahi billahi iyi ki kayyum geldi yoksa Van tekrar viraneye dönüşecekti, harap olacaktır. Bir yandan Van güzelleşsin diyorlar bir yandan da halkı eyleme, protestoya davet edip her yeri yakıp yıkmak istiyorlar. Bu baş belası HDP çelişkili bir parti değilse nedir Allah aşkına? Vanlılara sesleniyorum oyunuzu artık HDP'ye vermeyin, kime vermek istiyorsanız verin yalnız HDP'den uzak durun.
Herkese saygılarımla.

van65
van65 - 6 ay Önce

evet hdp vanin huzurunu bozmayin biz kayumlarla mutluyiz..

Vanli
Vanli - 6 ay Önce

Biz van,lılar olarak huzur istiyoruz 90 lı yıllarda cok acılar cektik artık yeter

Van xaçort
Van xaçort - 6 ay Önce

Polisler sayesinde vanda huzur var. Xaçorta polislere selam olsun.

Efe çiçek
Efe çiçek - 6 ay Önce

Arkadaş hdp nin yaptığı hiç bir şey yok başa geldiği zaman mescidleri ateşe vermeyi bilir esnaflardan haraç kesmeyi bilir vana kattığı en ufak bir faydası yok istemiyoruz arkadaş sizi eşcinsel dinsiz bir partiyi!!!!
Not:bütün partiler dinsizdir dinleri demokrasidir.

metin vangöl
metin vangöl - 6 ay Önce

van huzur istiyor rahat yaşamak istiyor. sözde barış emek kardeşlik soyleminin altindaki küft faşizimini yakip yıkmayı istemiyor.

Şahin kara
Şahin kara - 6 ay Önce

100 de bir ihtimalde olsa mazbata verilmeyecek kişileri aday ederek halkın çalışmalarını emeğini boşa çıkarttınız.bu riske gerek varmıydı halkın akliyla dalga geçildi.Büyükşehirde kanunsuz ve hukuksuz şekilde yapılan uygulamalarla personeli düşman ettiniz ötekileştirdiniz toplu görevden almalar kadrolarla oynamalar liyakat ve hak hukuk aramadan tüm personel haksız uygulamalara tutuldu mobing uygulandı kayyum gelmesi için her türlü kanun ve yasalara aykırı işler yapıldı.bu halkın oyunu hizmete yönelteceklerine kayyum gelmesi için sanki özel ćalışma yapıldı.Artık bu halk uyandı artık halk miliyetcilik duyguları yanında yöneticilerin savundukları ideoloji doğrultusunda hareket etmediklerini bazi veryansın edenlerinde ellerindeki makam mevki ve rantı kaybettikleri için kıyameti kopardıklarını halk tarafından yönetim yetkisi verildiği halde yönericilerin neden toplumun huzur ve refahını bozucu kanunsuz idare şekli uyguladığı esnaf ve vatandaşı seyyara ve hamam sobası çaycılara ezdirildiği,tabi seyyar ve çaycılara emeklerinden dolayı saygımız var o insanların mağduriyeti varsa başka çözüm bulunabilirdi.çevreyle ilgili projeler destekleneceğine ve daha fazlası yapılacağına arıtma tesisini neden ihale ettiniz avrupa birliği yapacaktı diye yapan yetkililere soruşturma açıldı.avrup projesiyle yapılsaydı 2025 de anca biterdi 2018 de ihale edildiği için 2020 de bitecek proje için Van gölü nefesimizdir diye sosyal medyada algı yaratan yetkililer Van gölünün kurtulması için erken yapılan ihaleden dolayı ilgililere soruşturma aćilmış bunları halk takip ediyor ve biliyor.ve halk oyunun nasıl kullanıldıģını artık sorguluyorve kullanılmak istemiyor.en azın dan savunulan ideolojiye göre adil ve demokratik bir yönetim istiyor huzur istiyor insanca yaşam standartları istiyor.dahasıda var halk tahmin edildiğinden çok seybiliyoe ve çok akılli ki.se halkın aklıyla oynamasın.Elmi yaman beymi yaman tabiki her zaman el yaman görmek isteyene.

Mona roza
Mona roza - 6 ay Önce

Sizin de amacınız bu HDP düşsün çok beklersiniz ALLAH mazlumun ahını zalimin yanına bırakmaz bunu da unutmayın...


SIRADAKİ HABER