banner10

Van’da genç nüfus işsiz ve gençler ne istiyor?

Gelecekle ilgili tedirginlik yaşadıklarını, işsizlik nedeniyle sürekli cadde ve sokaklarda boş gezdiklerini ifade eden gençler, "İşsizlik sorunun nedeni huzursuzluk çıkaranlar ve onlara destek olanlardır. Gençler için Van'da iş alanlarının ve fabrikaların yapılması, istihdam alanları açılması gerekiyor" dedi.

Van’da genç nüfus işsiz ve gençler ne istiyor?

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Türkiye genelinde işsizlik oranları her geçen yıl artıyor, ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi oldu. 

İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile yüzde 15,0 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,5 puanlık artış ile yüzde 23,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,2 puanlık artış ile yüzde 13,1 olarak gerçekleşti..

Toplumların en temel ekonomik sorunlarından biri olan İşsizlik sorunu, yoksulluk oranlarının artmasına, gelir dağılımının bozulmasına, insanların beslenme ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanmasına yol açan çok önemli sıkıntılardan biri. İşsizlik sayısının her geçen gün arttığı Türkiye’nin son durumundan vatandaş dertli, Okuyan, okumayan herkesin işsizlikten dolayı mağdur olduğu ifade eden vatandaşlar, "Bugün öğrenciler okuyor ama yarınları muamma. Okul okuyup ta yine atanamayan insan sayısı binlerce, özellikle bölgede farklı bir vahamet teşkil ediyor." dedi.

BÖLGEYE İSTİHDAM ALANLARI OLUŞTURULSUN
Belediyelerin verdiği vaatleri hatırlatan Ömer Taş, “İşsizlikten dolayı hayvancılık yapıyoruz ama Doğu Anadolu’da hayvancılık ölmüş durumda. Bölgenin yüzde 70 geliri hayvancılıktan kaynaklanıyor. Hayvancılıkta azaldığı için işsizlikte çoğalıyor. YoldaN geçen 4 vatandaştan ikisi çalışmıyor, işsizdir, çalışanda ancak ev geçimini sağlayabiliyor. Memleket şuan bitmiş durumda, biz de çalışıyoruz ama aylık gelirimiz ancak kurtarıyor, bazı aylar sıkıntı yaşadığımız oluyor. Yetkililerden talebimiz artık bölgede ciddi anlamda istihdam alanları oluşturulsun, seçimden önce herkes şehri istihdam ile kalkındıracağı vaadini veriyordu, sözde kalmasın yapsınlar.” diye konuştu.

KOLTUĞA GEÇEN VATANDAŞI UNUTUYOR
Konuyla ilgili konuşan vatandaş Ali Yalçın, “Van’da iş yok, iş getirmek için yapılan çalışmalar yetersiz. Yetkili kurum amirlerine sesleniyorum, kendi halkına sahip çıksınlar, insanlarına sahip çıksınlar. İnsanlar bunları hak etmiyor. İş veremiyorlarsa durumu yerinde olmayan ailelere belli bir miktarda ücret versinler. Ben kendim de çalışmıyorum, yılda beş ay İŞKUR’da çalışıyorum, geri kalan 7 ay evimizde boş geziyoruz. İnşaat sektörü yok, iş sektörü yok, yatırım yok, iş yapan yok, sadece gider var, evli, çocuklu olan insanlara Allah yardım etsin. Artık insanları da düşünsünler, yoksullukla nereye kadar, bu şekilde olursa bende vatandaşım ve vatandaşlık talebim Van’da bütün kurum amirlerinin denetlenmesini, işinde başarılı olmayanın değiştirilmesini istiyorum. Koltuğa geçen vatandaşın derdini sıkıntısını, yoksulluğunu unutuyor. ”ifadelerini kullandı.

GENÇLERİN ÜRETİME KATKISI YOK
Geleceğinden endişe duyduğunu ifade eden üniversite öğrencisi Mehmet Durmaz ise şöyle konuştu:  “iş yok, bugün atanamayan arkadaşlarımızın sayısı, binleri geçmiş bulunmakta. Bu durumda gelecek kaygısı özellikle genç nüfusunun yoğun olduğu bölgede, farklı bir vahamet teşkil ediyor. İşsizlik var, ekonomik sıkıntılar var, var olan işsizliğin giderilmesine karşı yapılan çalışmalar yetersiz. Gerek STK’lar, gerekse kamu kurumları tarafından kalıcı bir şekilde işsizliği çözebilecek adımlar atılmıyor. Bir belirsizliğe doğru sürükleniyor ülke, bunun sancılarını da büyük bir oranda yaşıyoruz. Van’da istihdam alanlı sağlansın, genç nüfusun bir dinamizmi var, etkindir ama çürüyor. Hareket halinde olmadığı için gereçlerimiz üretime katkısı yok, yani geleceği muammadır. Benimde geleceğime yönelik kaygılarım var.” diyerek ilgilileri gençlik konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

VAN NEDEN GELİŞMİYOR?
Doğu bölgesi için iş dünyasının ilgi göstermediğini, gelişme konusunda bir imkân verilmediğini ifade eden Murat Balka, “Türkiye’de 8 milyona yakın bir işsizlik olduğunu düşünüyorum, ülkemizde her üç gençten biri boş, iş olmadığı için çalışmıyorlar, bununda sebebi üretime son verdik. Rakam azaldığı için insanlar artık bunalıma girdi, her gencin bir hayali var. Her genç şuan para kazanmak istiyor, kimi genç evlenmek istiyor, kimi iyi bir yaşam standardı elde etmek istiyor, maalesef ülkemizde böyle bir olanak bize verilmiyor. Tek istediğimiz inşallah ülkemiz gelişir. Türkiye’de yaşıyoruz ve ülkemizin şuan da en büyük sıkıntı çektiği konulardan biri ekonomi, Van’da gelişim yok, Van’ın nüfusunun yüzde 40’ı gurbette çalışıyor. İnşaat sektörleri durduğundan dolayı, gurbete gidenler de geri geldi. Van’da işsizliğin nedeni yaşanan terör olayları ve huzursuzluk nedeniyle işadamları güvenip yatırım yapmıyor ve  Van’da hiçbir istihdam alanı oluşturulmuyor. Huzurumuzu bozanlar bir gelişme olanağı vermediler, geriledikçe geriliyoruz.” diye konuştu.

PSİKOLOJİK BİR ÇÖKÜNTÜ YAŞIYORUZ
Gelecekle ilgili tedirginlik yaşadığını ifade eden Kasım Erbay ise “Gençler sürekli böyle cadde, sokaklarda boş geziyor, var olan bu işsizlik sorunun nedeni huzursuzluk çıkaranlar ve onlara destek olanlardır. Gençler için Van'da iş alanlarının ve fabrikaların yapılması, istihdam alanları açılması gerekiyor. bir genç olarak yarınımdan tedirginim, nasıl geçim yapacağıma, nasıl aile geçindireceğimi ben de şimdiden bilmiyorum, bu yüzden gelecekle ilgili sürekli plan kurarken, mevcut şartları düşündükçe psikolojik olarak çöküyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER