banner15

Van'da Cuma Namazı bu hafta camilerde mi kılınacak? İl Müftüsü Keskin açıkladı..

Van İl Müftüsü Ömer Keskin, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın, maske ve mesafe kurallarına uyularak tüm vakit namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceğini açıkladığını belirterek, bu süreçte Van’da Cuma Namazlarını camilerde kıldırmayacaklarını söyledi. Müftü Keskin, Cuma Namazlarının açık alanlarda kılınmaya devam edeceğini belirtti.

Van'da Cuma Namazı bu hafta camilerde mi kılınacak? İl Müftüsü Keskin açıkladı..

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, maske ve mesafe kurallarına uyularak tüm vakit namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceğini açıkladı. Van İl Müftüsü Ömer Keskin, Van’da vakaların attığını belirterek, “Bu vakaların artışını dikkate alarak Van Merkez ve ilçelerimizde geçen hafta olduğu gibi bu haftada açık alanlarda Cuma namazımızı kılacağız” dedi.

“VAN’DA VAKALAR ARTTI”
Van’da toplamda 800’ün üzerinde vaka bulunduğunu belirten Müftü Keskin, “Vaka Türkiye’de pik yapmışken, Van çok daha iyi durumdaydı. Son zamanlarda kaçak taziyeler, yemekler vs. akraba ilişkileri biraz ihmal ettik. Bu konuda dikkat ekmek lazım. Acıyı çoğaltmamak, musibeti arttırmamak lazım. Biraz daha sabırlı olalım. Evimizde kalalım, kalabalık yerlere girmeyelim. Sadece bir taziyeden dolayı 125 kişiye virüs bulaştı. Bir asker uğurlamasında 50 kişiye virüs bulaşıyor. Temizliğe, maskeye, dezenfektana, sosyal mesafeye dikkat edelim. Dün itibariyle camilerimizde 5 vakit cemaatle namaza izin çıktı. Bilim Kurulunun görüşleri doğrultusunda, Diyanet İşleri Başkanlığımızın açıklaması bu yöndeydi. Daha önce sadece öğlen ve ikindi namazlarında cemaatle kurallara uyarak namaz kılabiliyorduk. Şimdi 5 vakit cemaatle camilerimizde maske, mesafe ve dezenfektana uyarak kendi seccademizi getirerek kılabileceğiz. Cuma Namazı ile ilgili İçişleri Bakanlığımızın genelgesinde aşırı sıcak, yağmur varsa içeride şartlara dikkat edilerek kılınabilir deniyor. Dünde Sayın Valimizle bu konuyu görüştük. Van’da vakalar arttı. Şuanda vaka sayısı 800 üzerinde. Virüs artık sokaktan da bulaşmaya başladı. Özellikle bir şey yok deyip de ihtiyacımız yoksa çarşı, pazara çıkmamakta fayda var. Bu vakaların artışını dikkate alarak Van Merkez ve ilçelerimizde geçen hafta olduğu gibi bu haftada açık alanlarda Cuma namazımızı kılacağız. Cenab-ı Hak bizi biran önce bu musibetten kurtarsın” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER