Van’da 3 tekerlekli Hamallar, işsizlikten yakındı

Tarihi uzun yıllara dayanan 3 tekerlekli araba (hamallık) işi Van’da halen devam ediyor. Özellikle yaşları büyük ve işsiz olan vatandaşlar evlerine ekmek götürebilmek için yaz, kış 3-5 lira için çalışıyor.

Vangölü TV olarak bugün Hamalların yaşantısını ele aldık. İşsizlik ve yoksulluktan dolayı koronavirüs tehlikesini göze alarak sokaklara çıkıp iş kovalayan yük taşıyıcıları, günde ortalama 12 saat çalışıyor. Sayıları her geçen gün artan bu kişiler günlük ortalama 10  veya 20 TL gibi cüzi bir kazanç elde edebildiklerini, çoğu kez de evlerine elleri boş dönmek zorunda kaldıklarını anlatıyor.
Beşir Karakoyun; İş olmadığı için akşama kadar üç tekerlek araba ile çalışıyorum. Ağır yük kaldırdığım zamanlarımda oluyor. Tek başıma çalışıyorum. Çocuklarımda çalışmıyor. Yaklaşık 30 yıldır bu işi yapıyorum. Bir günde 25-30 lira kazanıyorum tabi bu değişiyor. 
Ali Adıyaman; 30 yıldır bu işi yapıyorum. Gün içerisin 5-10-20 lira gibi ücretler kazanıyorum. Çok durumdayız. İdaremizi yapamıyoruz. Yaz-kış işlerimiz böyle. Kışın kar yağdığında bile o soğukta gece gündüz dışardayız. 
Rüstem Demir; 20 yıldır bu işi yapıyorum. İşimiz yok çalışamıyoruz. Gün boyu müşteri bekliyoruz. 
Ertaş; 15 yıldır bu işi yapıyorum. Doğru düzgün para kazanamıyoruz. Aldığımız paralarla idaremizi yapamıyoruz. İşsizlik olduğu için biz bunu yapmak zorunda kalıyoruz. 
Musa Dinçer; Sara hastasıyım aynı zamanda engelliyim evde bakmakla yükümlü olduğum 10 çocuğum var.35 yıldır araba ile yük taşıyorum. Fakat pek fazla iş olmadığı için sadece oturup müşteri bekliyoruz. Eskisi gibi fazla iş yok geçimimizi de vakıftan aldığımız yardım ile sağlıyoruz. 
Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER