banner9

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Çavuştepe’de kazı çalışmalarını inceledi

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ile birlikte Çavuştepe’de kazı çalışmalarında yeni çıkan bulguları yerinde inceledi.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Çavuştepe’de kazı çalışmalarını inceledi

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ile Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış’la birlikte Çavuştepe’de kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Bilmez, Van YYÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr Rafet Çavuşoğlu’ndan ortaya çıkarılan yeni bulgular hakkında bilgi aldı. Vali Bilmez, bilimsel alanda "ilk" olarak değerlendirilen ve Urartuların ölü gömme adetleri ve yaşam tarzına ilişkin yeni bulgular hakkında bilgi aldı. Vali Bilmez ve beraberindeki heyet daha sonra kazı ekibiyle birlikte hatıra fotoğrafı çekti.

VAN TARİHİNE YENİ IŞIK SAÇACAK
Van'daki Çavuştepe Kalesi'nde, iki yıl önce kazı ve onarım çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan 2 bin 750 yıllık nekropol alanında, Urartularda yönetici sınıfın gömüldüğü yeni bir alan bulunmuştu. Çavuşoğlu başkanlığında 22 kişilik ekip, 2 bin 750 yıllık nekropolde Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle yapılan kazılarda, bilimsel alanda "ilk" olarak değerlendirilen bulguları ortaya çıkartıyor.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER