banner10

Van Valisi Bilmez, ‘Düğünlerde Kürtçe şarkı yasağı yok’

PKK terör örgütüne yakın haber sitelerinde yer alan “Kayyum Kürtçe şarkılı düğünleri yasakladı” başlıklı haberler üzerine bir açıklama yapan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ”Kürtçe şarkılı düğünler başta olmak üzere hiçbir hiç bir dilde yasaklama söz konusu değil” dedi.

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL / Ziya Türk’ün Haberi

Düğünlerde Kürtçe müziğin yasaklandığı yalanı ile halkı tahrik etmek ve sokağa dökemediği halkı, kışkırtmak isteyen PKK/KCK terör örgütü, yandaş sitelerinde yayınlattığı “Kayyum Kürtçe şarkılı düğünleri yasakladı” şeklindeki yalan haberler ile kara propaganda yapıyor. 

Haberimizdeki videoda yer alan Kürtçe şarkılı düğün ise haberi yayına hazırladığımız sırada Van Emniyet Müdürlüğü İkinisan Polis Evi karşısında yapılan bir düğün cemiyeti.

‘DÜĞÜNLERDE KÜRTÇE ŞARKI YASAĞI YOK’
Terör örgütüne yakın sitelerde yer alan iddialar üzerine Van Postası Gazetesine açıklama yapan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez “Kürtçe başta olmak üzere düğünlerde hiç bir ana dilde müzik yasağı uygulaması yoktur. Bilakis katıldığım düğünlerde Kürtçe, Zazaca ve Soranice söylenen şarkılara eşlik ediyor, düğün coşkusuna katılarak tempo tutuyor, düğün sahiplerinin mutluluğunu paylaşıyoruz. Dolayısıyla hiçbir şekilde yasaklama yok, halkımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gönül rahatlığı ile düğünlerini yapabilir” dedi. 

‘KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLER PROVOKASYON YAPIYOR’
Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Van’da da herkesin dilediği dilde müzik çalıp dinleyebildiğine dikkat çeken Vali Bilmez, “Halkımız düğünlerini geleneklerine göre ve dilediği dilde müzik çalarak yapabiliyor. Yasaklama söz konusu değilken böyle bir iddiayı sosyal medyada, haber sitelerinde ve halk arasında yaymaya çalışanlar, kötü niyetli kişilerdir. Halkımızın sağduyusu huzurumuzu bozmak isteyenlerin oyunlarını her zaman bozmuştur” diyerek gerçek olmayan iddialara itibar edilmemesini istedi.

Kaynak: Van Postası Gazetesi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER