Van TSO "yok" dedi, Sağlık Bakanı Koca "çok" dedi

Van Ticaret ve Sanayi Odası geçtiğimiz hafta sosyal medyada ‘Hep birlikte hareket edebilir, hep birlikte başarabiliriz. #ŞimdiVanZamanı #VandaCovitYok’ hashtagi başlatarak Van’da koronavirüs var algısını yok etmeye çalışmıştı. Bugün Van’a gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise acı reçeteyi açıklayarak, Van’da vakaların 65 yaş üstü nüfusunun 4 katı olduğunu açıkladı.

Van TSO "yok" dedi, Sağlık Bakanı Koca "çok" dedi

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Van Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Van’da covid yok hashtagi başlatılarak, koronavirüs algısı yok edilmeye çalışılmıştı. Fakat bugün Van’a gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamalarda Van’ın koronavirüsteki acı durumunu açıkladı. Bakan Koca, Van’da son dönemlerde vakaların ciddi anlamda arttığını belirtti.

Bakan Koca Van’da yaptığı açıklamada, “Van ilimizde 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4,2. Oysa ne yazık ki 65 yaş üstü hasta oranımız yüzde 15,6. Yani nüfusa göre 65 yaş üstü, nüfusa göre 4 katına yakın oranda vaka olduğunu görüyoruz. İlde yoğun bakım hastalarımızın çoğunu da 65 yaş üstü vatandaşlarımız oluşturuyor” dedi.
 

İLİMİZDEKİ ALGIYI KIRMAK İÇİN BÖYLE BİR ÇALIŞMA YAPTIK”
Sosyal medyada başlattıkları ‘Hep birlikte hareket edebilir, hep birlikte başarabiliriz. #ŞimdiVanZamanı #VandaCovitYok’ hashtagi hakkında Van Postası Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, “Biz ilimizdeki algıyı kırmak için böyle bir çalışma yaptık. Bütün illerde çok fazla hasta var. Ama çok fazla hasta var dediğimizde bize bir faydası olmuyor. Bizim zararımıza oluyor. Bundan dolayı turist ve yabancı insanlar gelmiyor. İnsanlar da korkuya, endişeye sebep veriyor. Van koronavirüste belki sıralamada şimdiye kadar en sonlardaydı. Biz bu algıların kırılmasından yanaydık. Şimdi Antalya, İzmir ve Ege’nin diğer illerinde yok mudur? Tabii ki binlerce var. Ama onlarda bir gün bizde hastalık var gelmeyin diye bir şey duymadık. Biz de o algıları kırmak için, bazı şeylerimizi çok kötü abartmamalıyız. Ayıbımız varsa da halının altına süpürmeliyiz. İlimizin tanıtımına güzel şeylerle katkı sunmalıyız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Van Postası Gazetesi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER