banner10

Van TSO Başkanı Takva; Tüm sektörlere destek verilmeli, kiralar dondurulmalı, ihaleler şeffaf yapılmalı

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’dan gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Van TSO Başkanı Takva; Tüm sektörlere destek verilmeli, kiralar dondurulmalı, ihaleler şeffaf yapılmalı

Takva’dan gündeme ilişkin önemli açıklamalarVan Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, yaptığı yazılı açıklamada gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Takva, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Son dönemde yaşanan üç konu hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi hasıl olmuştur. Koronavirüs salgını nedeniyle zorlu bir süreçten geçmekteyiz. Dünya genelinde yaşanan bu "küresel kriz" sürecinde, devletin, milletin, reel sektörün ve finans kesiminin ele el vermesi ve birlikte yol alması gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır”

TAKVA: TÜM SEKTÖRLERE DESTEK VERİLMELİDİR

Salgınla ilgili devlet tarafından alınan tedbirlere değinen Takva, “Devletimiz tarafından salgının ülkemizde görünmesi ile birlikte birçok alanda tedbirler alınmıştır. Ancak ekonomik destek paketlerinde yapılan sektörel ayrımlar birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Unutulmamalıdır ki tedarik zinciri bir bütündür. Ve bu zincir sektörel ayrımı mümkün kılmamaktadır. Bunun için gerek devletimiz gerekse finans kuruluşları tarafından açıklanacak destekler tüm sektörleri kapsamalıdır. İkinci bir konu ise bilindiği üzere devletin aldığı tedbirler kapsamında bir takım işyerlerinin faaliyetlerine ara verilmesi söz konusu olmuştur” diye belirtti.

TAKVA: KİRALAR DONDURULMALI

Takva, “Faaliyetlere ara verilmesi nedeniyle başta kira ödemeleri olmak üzere personel giderlerinin karşılanması neredeyse imkansız bir hal almıştır. Özellikle ilimizde kamu kurum ve kuruluşları, bazı AVM yönetimleri ve mülk sahipleri kira ödemelerinde kolaylıklar sağlamıştır. Bu uygulamalarından dolayı teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Odamız da kiracılarına yönelik iyileştirici adımlar atmış ve bu adımlar devam edecektir. Bu süreçte başta küçük esnafımız olmak üzere, işletmelere destek sağlamak amacıyla kiralarının dondurulması, personel, SGK giderlerinin devlet tarafından üstlenilmesi ve çalışan maaşlarının işsizlik fonundan karşılanması gerekmektedir ve mülk sahiplerinin de süreci iyi analiz ederek, sürdürülebilir bir ticari hayatın gerekliliği için kiracılarına yapıcı bir tavır sergilemeleri önem arz etmektedir” dedi.

TAKVA: İHALELER ŞEFFAF OLMALIDIR

Son olarak Takva şu ifadeleri kullandı: “Üçüncü olarak ise bu dönemde yapılan ihalelerin şeffaf ve herkesi kapsayacak şekilde hayata geçirilmesi gerekliliğini ifade etmek istiyoruz. En son Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan tekstil ihalesi şartnamesi şeffaflığı ve kapsayıcılığı ortadan kaldıran bir durumu ifade etmektedir. Yapılacak ihalelerde şartnamelerin gözden geçirilerek rekabet ve kapsayıcılığın öncelenmesi gerekmektedir. Toplumun her ferdini zorlayan bu süreçten el ele vererek, dayanışmayı ve paylaşmayı güçlendirerek, şeffaf ve adil bir yönetsel anlayışla çıkacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER