banner15

Van TSO Başkanı Necdet Takva'nın durumu ne olacak?

Seçimlerde aday olamayan veya seçilemeyen meslek odası yöneticilerinin geri dönüşlerine imkân sağlayan kanun değişikliği Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. İptal kararı ile Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’nın görevi sona mı erecek, yoksa karar yürürlüğe girdiği tarihten itibaren mi geçerli olacak?

Van TSO Başkanı Necdet Takva'nın durumu ne olacak?

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL/ Ziya Türk'ün Haberi

Seçimlerde aday olamayan veya seçilemeyen meslek odası yöneticilerinin geri dönüşlerine imkân sağlayan kanun değişikliği Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. İptal kararı ile Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’nın görevi sona mı erecek, yoksa karar yürürlüğe girdiği tarihten itibaren mi geçerli olacak?

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerine kadar meslek odalarından milletvekilliği veya belediye başkanlığı için istifa edenler, seçilememeleri durumunda görevlerine geri dönemiyorlardı. 

31 Mart 2019 seçimleri öncesinde 5174 TOBB ve 5362 TESK kanunlarına eklenen fıkra ile “EK Madde 1 ve 2 - Milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde araylık için görevinden ayrılan Birlik başkanı ve Birlik Yönetim Kurulu Üyelir ile Oda ve Borsa Yönetim Kurulu ve Üyeleri, aday olamadıkları veya seçilemedikleri takdirde en geç Yüksek Seçim Kurulunca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde eski görevlerine dönebilirler. Bu süreçte birlik başkanı ile oda ve borsa yönetim kurulu başkanının yerine seçim yapılmaz. Yönetim kurulu üyelerinin yerine ise yedek üye çağrılır. Birlik başkanı ile oda ve borsa yönetim kurulu başkanının eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar en yaşlı başkan yardımcısı bunun yokluğunda en yaşlı üye geçici olarak başkanlık görevini yürütür. Diğer kanunların bu maddeye aykırı hükümleri uygulanmaz" hükmü getirilmişti. 

Getirilen bu madde için CHP’li Engil Altay, Özgür Özel, Engiç Koç öncülüğünde 137 milletvekili imzası ile Anayasa Mahkemesi’ne yürürlüğün durdurulması ve maddenin iptali istemi ile başvurmuşlardı.

Anayasa Mahkemesi 11 Nisan 2019 tarihinde iptal istemi yönünde oy birliği ile karar vererek CHP’lilerin istemi doğrultusunda 5174 ve 5362 sayılı kanunlara eklenen fıkraları iptal etti. İptal kararı ise 30 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazetenin 30789 sayılı nüshasında yayımlandı. 

İptal kararının yayımlanmasından sonra kanunlarda yeniden düzenleme yapılacak mı? Ticaret Bakanlığı ile TOBB ve TESK bu konuda nasıl bir yol haritası izleyeceklerine dair henüz bir açıklama yapmadı. 

İPTAL KARARI VAN TSO BAŞKANI NECDET TAKVA’YI ETKİLEMEYECEK 
Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva,  görevinden istifa ederek 31 Mart  2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştu.  Ancak seçimlerde belediye başkanı olarak seçilemeyen Necdet Takva, kanuna eklenen madde gereği belirtilen süre içerisinde Van TSO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na geri dönmüştü. 

Konu hakkında görüşlerini açıklayan uzmanlar;

Yargı kararları Anayasa'nın 135/7'inci maddesi gereğince geriye dönük olarak değil yürürlüğe girdiği tarih itibariyle geçerlidir. Anayasa mahkemesinin kararı her ne kadar 11.04.2019 tarihinde alınmış olsa da Resmi Gazete'de ilan edildiği 30 05.2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. 

Anayasa Mahkemesi’nin 5174 ve 5362 sayılı kanunlara eklenen fıkraları iptal etme kararının Resmi Gazete’de yayınlandığı 30 Mayıs 2019 tarihi itibariyle dönüşlerin yolu kapandı?

Bundan sonra milletvekilliği ve belediye başkanlığı seçimleri ile ara seçimlerde istifa edecek meslek odası başkan ve yöneticileri görevlerine dönemeyecek.

İptal kararı öncesinde Türkiye genelinde geri dönüş düzenlemesinden yararlanarak görevlerine dönen meslek odası yöneticilerinin görevleri sona ermeyecek.

Bu durumda olan Van TSO Başkanı Necdet Takva da görevine devam edecek.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
van
van - 1 yıl Önce

van icin cok değerli bir insan

SIRADAKİ HABER