Van Özalp Yeni Emek Barajında çalışmalar sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Van’da yaptığı yatırımlarla kentin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Van Özalp Yeni Emek Barajında çalışmalar sürüyor

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Özalp ilçesi Yeni Emek Barajında çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Van ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artmasıyla bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirtti. 

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

“VAN TARIMI İÇİN YENİ BİR GÖLET YÜKSELİYOR”

Son yıllarda Van’da sayıları artan baraj ve göletlere bir yenisinin eklendiğini ve Özalp'ta yapımına başlanan Yeni Emek Barajında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, çalışmaları devam eden Van Özalp Yeni Emek Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 4 bin 140 dekar tarım arazisinin suya kavuşacağını ifade etti. 

Gölet gövde ve dolusavak kazısı, kondüvi yapısı (Derivasyon Tüneli) beton imalatları ayrıca Regülatör-1, Regülatör-2, kaya ocağı, geçirimli ve geçirimsiz malzeme ocağı, gövde ulaşım yolu imalatlarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Yıldız, “Gövde dolgu imalatı ve dolusavak imalatlarına devam edilecektir. Temelden yüksekliği 34 metre ve su depolama kapasitesi 1.219.000 m³ olan Van Özalp Yeni Emek Barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 800 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor"  dedi. 

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih
Salih - 4 ay Önce

Eski Emek köyüne bir şey yokmu?

SIRADAKİ HABER

banner6