Van Ortanca'da kaçak taziye nedeniyle vaka sayısı 84'e yükseldi

Van'ın ipekyolu ilçesi Ortanca Mahallesi'nde Eraygen ailesinin yapıtığı kaçak taziye nedeniyle korona virüs vaka sayısı 84'e yükseldi.

Van Ortanca'da kaçak taziye nedeniyle vaka sayısı 84'e yükseldi

Van Valiliği Van'da taziye ve mevlit gibi toplu etkinlikleri yasaklamıştı. Buna rağmen İpekyolu İlçesi Ortanca Mahallesi'nde Erygen ailesi kaçak taziye düzenlemişti. Düzenlenen kaçak taziyeye izin verdiği için Ortanca Mahalle Muhtarı Mehmet Nuri Yönten görevden alınmıştı. 

Eraygen ailesinin düzenlediği kaçak taziye nedeniyle Ortanca Mahallesi'nde 6 vaka tespit edilmiş ve taziyeye gelen 3 mahalle ile birlikte 4 mahalleye de karantina uygulaması başlatılmıştı. 

Eraygen ailesinin düzenlediği kaçak taziye ile bağlantılı Van Merkez'de 11 mahallede görülen korona virüs pozitif vaka sayısı her geçen gün artıyor. Dün 75 olan vaka sayısı bugün 84'e yükseldi. 

TAZİYE VE MEVLİT GİBİ TOPLU ETKİNLİKLER YASAK
Van Valiliğinden yapılan açıklamada Van'da taziye ve mevlit gibi toplu etkinliklerin yasak olduğuna dikkat çekildi. 

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi; 
“İlimiz İpekyolu İlçesi Ortanca Mahallesindeki taziye bağlantılı koronavirüs (Covid-19) pozitif vaka sayısı 84’e yükseldi.

İlimizde en riskli dönemi yaşıyoruz. Taziye, mevlit gibi toplu etkinlikler yasak. 

Bu tür etkinlik düzenleyenleri 155 polis ve 156 jandarma hatlarına bildirmeniz toplum sağılığımız ve koronavirüsle mücadelemiz açısından büyük önem taşıyor.

Zorunlu olmadıkça evden çıkmayalım. Sokağa çıkmak zorunda olanları maske takıp sosyal mesafeye dikkat etmeleri yönünde uyarıyoruz. Riskin farkında olalım.”

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Haluk özkök
Haluk özkök - 3 ay Önce

Allah kabul etmesin inşaAllah! Bu kadar insan kaybettik kimse taziye yapamadı da bi adam sizdiniz!

SIRADAKİ HABER