banner4

Van Kalesi yanındaki Kaya Çelebi Camisinin kaderi ne olacak?

Eski Van şehrinde yer alan tarihi Kaya Çelebi Camii kaderine terk edildi.

Van Kalesi yanındaki Kaya Çelebi Camisinin kaderi ne olacak?

Van Kalesinin güneyinde tarihi Hüsrev Paşa Camii yanında yer alan ve eski Van olarak adlandırılan yerde bulunan Kaya çelebi Camii 1663 yılında yapımı tamamlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ise 1993 yılında tekrar onarılıp ibadete açıldı. 
2011 Van depreminde ve ilgisizlikten hasar gören camii de, 2013 ten sonra tekrar restore çalışmalarına başlandı. Restore edilen camii son 2 yıldır yaşanan pandemiden dolayı ziyaretçisiz kaldı ve yine kaderine terk edildi. 
Van’ın önemli turistik yerlerinden biri olan Caminin duvarlarında döküntüler, kırılmış camlar mevcut. Camii içindeki halılar ve birçok eşyalar da toplatılmış olduğu gibi çürümeye bırakılmış. 
Van için önemli değer olan, konum ve yapısı bakımından yoğun turist ilgisi çekebilecek yapının ne zaman onarılıp, hem ibadete hem de turizme kazandırılacağı da merak konusu. 

Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van van
Van van - 1 ay Önce

Kale için ne gerekirse yapin van kalesi cok güzeldir.. .

Van kalesi
Van kalesi - 1 ay Önce

Gerekirse biz vanlilar para toplar yapariz o camiyi kale cok guzel bir yer ben oraya gidince tarifsiz bir huzur kaplıyor icimi ben van kalesini cok seviyorum gercekten tarih kokuyor her yeri....

SIRADAKİ HABER