Van İl Sağlık Müdürlüğü, salgında en riskli yerleri açıkladı

Van Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca, koronavirüs pandemisine karşı hastalığın yayılmasını, bulaşmasını önlemek ve en aza indirmek amacıyla ildeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin desteğiyle alınan kararların uygulaması devam ederken, İl Sağlık Müdürlüğü de vatandaşları uyarmayı sürdürüyor.

Van İl Sağlık Müdürlüğü, salgında en riskli yerleri açıkladı

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetççioğlu, yaptığı açıklamada, virüsün bulaş riski en yüksek olan yerlerin düğün, nişan, sünnet ve taziye organizasyonları olduğuna vurgu yaparken, özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarının büyük önem taşıdığını söyledi.

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamada; "Koronavirüs pandemisine karşı ilimizde de ilk günden bu yana çalışmalarımız aralıksız devam ederken, olağan çabalarla salgının büyük bir hızla yayılmasına engel olmak için her gün yeni önlemleri duyurmaya ve vatandaşlarımızı tedbirli olma yönünde uyarmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda özelikle yaşlılarımız için uyarılarımız oldu. Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanların sokağa çıkmalarının riskli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Lütfen zorunlu olmadıkça evden çıkmayın. Sizler ve sevdiklerinizin sağlığı için evde kalmanız hayati derecede önemlidir." dedi.

"EN RİSKLİ YERLER"
Müdür Sünnetçioğlu, açıklamasında virüsün bulaşma ihtimali en yüksek olan yerleri de dile getirdi. Müdür Sünnetçioğlu; "İnsanların yoğunluk göstermiş olduğu, bulaşın en çok yaygın olduğu yerler düğün, nişan, sünnet ve taziye yerleri olmakla beraber buralarda risk daha da artırmaktadır. Virüsle enfekte olanların çoğu hastalığı belirtisiz yahut hafif atlatsa da nefes darlığı ve ağır zatürre tablosu ile hastaneye gelen, yoğun bakım ihtiyacı olan genç hastalarımız da var.

Lütfen uyarılarımızı önemseyin. Ayrıca Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca sağlık ekiplerimiz, şehir merkezini, banka, PTT, ve semt pazarlarını gezerek, koronavirüs pandemisine karşı tedbir kapsamında anonslar yapıyor. Anonsta, sosyal mesafe kuralları, maske takılması gerektiği belirtiliyor. Mümkün olduğunca kalabalık ortamdan uzak duralım. Risk grubunda olan 65 yaş üzeri büyüklerimizi bulaş riskine karşı koruyalım. Unutmayalım ki kendi sağlığımızı korumak için, kurallara uymaya riayet edelim, uymayanları uyaralım." ifadelerini kullandı. Kaynak: Prestij Haber Merkezi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER