Van için yeni pandemi kararları açıklandı

Van Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 29.03.2021 tarih ve 2021/15 sayılı kararını Van Valiliği hesaplarından ve sitesinde paylaştı.

Van için yeni pandemi kararları açıklandı

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL 

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Van için aldığı yeni koronavirüs kararlarını açıkladı.

HAFTA İÇİ VE HAFTASONU 21.00 DEN SONRA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAM EDECEK

Hafta içi ve hafta sonlarında 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Sokağa çıkma yasağında şehirlerarası seyahatler ile ilgili daha önce belirlenen usul ve esaslar aynen devam edecektir.

YİYECEK SEKTÖRÜ %50 KAPASİTEDE MÜŞTERİ ALACAK

Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı ile kıraathane, çay bahçesi vb. işyerleri; Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları göz önünde bulundurularak % 50 kapasite sınırlamasına titizlikle uyulacaktır. Mekânda bulunabilecek masa/koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek en fazla kişi sayısı tespit edilerek her kesin görebileceği bir yere asılacaktır. Yeme/içme yerlerinde bir masada aynı anda en fazla 4 kişinin oturmasına müsaade edilecektir. Yeme/içme yerleri 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecektir. Yeme/içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel/al  şeklinde hizmet verebilecektir. Yeme/içme yerleri 21.00- 24.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verecektir.

EĞLENCE YERLERİNDE HES KODU SORGULAMASI YAPILACAK

İnternet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler; 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecektir. % 50 kapasite sınırına uyarak, içeride aynı anda bulunabilecek en fazla kişi  sayısı tespit edilerek her kesin görebileceği bir yere asılacaktır. Girişte HES kodu sorgulaması zorunlu olacaktır. Yüzme havuzu vb. tesisler aşağıdaki hususlara uymak kaydı ile faaliyet  gösterebilecektir. 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verebilecektir. Girişte HES kodu sorgulaması zorunlu olacaktır.

HALI SAHALARDA SEYİRCİ KABUL EDİLMEYECEK

Seyirci/refakatçi/misafir alınmayacaktır. Halı sahalar aşağıdaki hususlara uymak kaydı ile faaliyet gösterebilecektir. 09.00-19.00 saatleri arasında hizmet verebilecektir. Girişte HES kodu sorgulaması zorunlu olacaktır.

 NİKAH TÖRENLERİ 1 SAAT İLE SINIRLANDIRILDI

Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünlerin yapılacağı yerler, aşağıdaki hususlara uymak kaydı ile faaliyet gösterebilecektir. Kişi başına en az 8 m2 alan ayrılacaktır. Katılımcı sayısı 100’ü geçmeyecektir. 1 saatle sınırlı olacak şekilde yapılabilecektir. Nikâh/düğün salonu işletmelerince yapılacak her türlü organizasyonların en az  üç gün öncesinden Kaymakamlıklara, e-Devlet e-başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilecektir.

STK'LAR ETKİNLİKLERİNDE 300 KİŞİYİ GEÇEMEYECEK 

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve  bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek her türlü etkinlikler aşağıdaki hususlara riayet etmek şartıyla yapılabilecektir. Kişi başına 8 m2 alan bırakılacaktır. Aynı anda bulunabilecek en fazla kişi sayısı 300’ü geçmeyecektir. İlgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınacaktır.

ETKİNLİKLER ÜÇ GÜN ÖNCEDEN KAYMAKAMLIKLARA BİLDİRİLMELİDİR 

Yapılacak her türlü etkinlik, Kaymakamlıklara en az üç gün öncesinden bildirilecektir. Eğitim ve Öğretim faaliyetleri ile ilgili alınan Kararlar aynı şekilde devam edecektir.

SİNEMA SALONLARI FAALİYETLERİNE ARA VERECEK

Sinema salonlarının faaliyetlerine 12 Mayıs 2021 tarihine kadar ara verilecektir. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER