banner9

Van'daki cinsel tacize tepkiler devam ediyor

Van’da 8 yaşındaki bir çocuğa yapılan cinsel istismarın, bugüne kadar olduğu gibi yine tepkilerle geçiştirilmesi toplumu kaygılandırıyor. Cinsel istismar suçlarının ağır şekilde cezalandırılması, idam cezalarının bu tip suçlar için yeniden uygulamaya konulması halkın genel olarak beklentisi haline dönüştü.

Van'daki cinsel tacize tepkiler devam ediyor

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Van İpekyolu İlçesinde E.B isimli bir market sahibinin 8 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması halk arasında yoğun tepkilere neden olurken, sosyal medyada yeteri kadar duyarlılık gösterilmemesi eleştirildi. Kurum kuruluş ve partilerin sessizliğe bürünmeleri sosyal medya eleştiriye neden oldu.   Söz konusu iğrenç olayın, Van’da yapılması planlanan ve sonradan gelen tepkiler nedeniyle kaymakamlık tarafından yasaklanan bir festival kadar sosyal medyada gündem olmadığı vurgulandı.

Van’da çok az sayıda STK temsilcisi ile kanaat önderinin tepki gösterdiği 8 yaşındaki kız çocuğuna cinsel taciz konu vicdanları yaralamaya devam ediyor. Cinsel taciz ve tecavüzler ile ilgili suçların cezalarının caydırıcı olmadığına dikkat çeken halk, "bu suçları işleyenler için idam cezası getirilmeli ve uygulanmalı ki ibret olsun ve kimse böyle şeylere tevessül etmesin" diyerek idam cezası taleplerini dile getirdi.

TAKVA; “ÇOCUKLARI İSTİSMAR İNSANLIK SUÇUDUR”
Bu konuda sesiz kalmayan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, yaptığı paylaşımda, “Çocukları istismarı insanlık suçudur. Bu konuda salt bir ülkenin keyfi iç hukukuna bağlı kalmadan uluslararası bir hukuki düzen oluşmalı ve bu insanlık düşmanı caniler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

AFAD Eski İl Müdür Cafer Giyik,  ise “‏Van’da meydana gelen çocuk tacizini en güçlü biçimde lanetliyorum. çocukların masum yüreklerine, vicdanlarına, yaşam haklarına sahip çıkmak toplum olarak ortak insanlık görevimizdir. Bu rezil fiilin failini Allah kahretsin..!!” paylaşımında bulundu.

AKTİVİSTLERDEN PANKARTLI TEPKİ
Vangölü Aktivistleri de  “Çocuk istismarını şiddetle kınıyoruz” pankartı açarak tepkilerini gösterdiler

TÜRGEV Van il Başkan  S.Seyid Bekiroğlu da “Çocuklara dokunmayın!! onların bizim geleceğimizdir” paylaşımıyla tepkisini gösterdi.

Van-Edremit Belediyesi Fen İşleri Müdürü, Emrah Bozkaya yaptığı paylaşımda “Çocuklara dokunmayın insan dışı mahluklar....” ifadelerini kullanırken

AK Parti Kadın Kolları taciz olayını vahşet olarak niteleyerek "İnsanızımın ruhu yüreği değerleri gibi bedeni de değerli ve dokunulmazdır. Evlatlarımıza uzanan kirli ellerin cezalandırılması ve terarlarının yaşanmaması için tüm gayretimizle çalışıyoruz, mücadelemiz hakkın ve hakikatin hakim olup huzurun hakim olması için son nefesimize kadar devam edecek" dedi.

HDP Kadın Meclisi yaptığı paylaşımda “Çocuklar gülsün diye mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Ajans Asya Fuarcılık Yön. Krl. Bşk TOBB Fuarlar Meclis Üyesi Süleyman Güler, “‏Küçük çocuğa karşı şehvet duyacak kadar alçak, cani, gözü dönmüş olan yaratıkların en ağır cezayı almasını istiyorum. Çocukların rahatlıkla sokaklarda koşturduğu bir toplum istiyor, tüm insanlığa bu iğrenç olaylara karşı ortak tavır alma çağrısı yapıyorum..” ifadelerine yer verdi.

UCİM AİLEYE SAHİP ÇIKTI
Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) kurucusu ve Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan yaptığı paylaşımda UCİM olarak “Van'da 8 yaşındaki kızımız için UcimVan ekibi 2 pedagog eşliğinde aile ile görüştü. Aileyi ve kızımızı yalnız bırakmayacağız. Arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler” dedi.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer deniz
Ömer deniz - 5 ay Önce

Bu adiliği yapanın RABBİM Belasını versin. 8 yaşındaki bir bedene bu iğrençlik yapılırmı.

Ömer deniz
Ömer deniz - 5 ay Önce

Bu adiliği yapanın

mehmet usta
mehmet usta - 5 ay Önce

cafer giyik vanda milletvekili olacak bir kişi ama önünü kestiler. depremde ailemize çok yardımı oldu.ölünceye kadar duacıyız.

SIRADAKİ HABER