banner10

Van'da marketlerden korona virüs ve Ramazan soygunu.. Fiyatlar iki katına çıktı!

Koronavirüs salgınıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları ve Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gıdaya olan talep artınca, Van'da ve ülke genelinde bazı marketler bu durumu fırsata çeviriyor. Türlü bahanelerle zam üstüne zam yapan marketler denetimlerden kaçmak için de künye oyuna başvurdu. Denetimler daha dikkatli ve sıklaştırılarak yapılmalı ve vatandaş fahiş fiyatı Alo Zabıta 153 veya Tüketici Hattı 175'e telefonla arayarak bildirebilir. 

Van'da marketlerden korona virüs ve Ramazan soygunu.. Fiyatlar iki katına çıktı!

Türkiye'de koronavirüs salgını ile mücadele aralıksız devam ederken bunu fırsata çevirmeye kalkan bazı fırsatçılar da boş durmuyor. Salgınla mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve Ramazan aynın gelmesi vatandaşın gıdaya olan talebini artırınca marketler fiyatlara bir anda 'virüs' zammı yaptı. 

DEVLETTEN DESTEK ÜSTÜNE DESTEK, FIRSATÇILARDAN SOYGUN ÜSTÜNE SOYGUN
Mücbir sebeple vergiler ertelenmiş olmasına, akaryakıta indirim üstüne indirim gelmesine, 200 milyar liranın üzerinde ek tedbirlerle piyasaya ekonomik destek verilmiş olmasına rağmen, korona virüs ve Ramazan fırsatıyla zam yapmak, insanlık ve vicdan ile tarif edilemez..

Devlet vatandaşa destek olmak için ek tedbirler alırken, fırsatçı birçok market de milleti soymak için oyun üstüne oyun geliştiriyor.

FİYATLARI İKİYE KATLADILAR
Koronavirüs salgınını fırsata çevirme derdine düşen marketler fiyatları 2 katına çıkardı özellikle bazı manav bölümünde 5 TL'lin altına ürün bulmak imkansız hale geldi. Öyle ki halde 4 lira olan domates marketlere 10 TL'ye, 2 lira olan salatalık 6 liraya, 4 lira olan biber 13 TL'ye, 7 TL olan yerli muz 15 TL'ye, halde en yüksek 8 TL'ye satılan çilek ise 15 TL'ye kadar satılmaya başlandı. Hatta bazı marketlerde çileğin fiyatı 20 TL'ye kadar çıktı. Bununla da yetinmeyen bazı marketler 'Seç-Al'ın yasaklanmasını da fırsat bilerek çürük ürünleri paketleyerek fahiş fiyatlara vatandaşa sattı. 

VİRÜS VE RAMAZAN FIRSATÇILIĞI YAPIYORLAR
Havaların ısınması ile fiyatlarda düşüş beklediklerini dile getiren vatandaşlar ise 'Mecbur alacağız diye marketler virüs fırsatçılığı yapıyor' diyerek tepkilerini gösterdi.

MARKETLERİN YENİ OYUNU
Fırsatçılığının önüne geçmek için Ticaret Bakanlığı tarafından meyve-sebze satışlarında künye yazma zorunluğuna karşıda yeni bir yöntem geliştiren marketler künyede ürünü 4 TL'den alındığı bildirilirken, işletme ve mağaza giderlerini yüksek yazarak zammı gizliyor.

VATANDAŞ FAHİŞ FİYATI İHBAR ETSİN
Marketlerdeki fahiş fiyattan şikayetçi olan vatandaş, fahiş fiyat uygulayan marketi, Alo Zabıta 153 veya Tüketici Hattı 175'e telefonla arayarak bildirebilir. 

BAKAN ALBAYRAK DAHA SERT TEDBİRLER ALACAĞIZ
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüsle mücadele döneminde fırsatçılık yapanlara yönelik "Fırsatçılara söylüyorum, normalleşme sürecinin başlamasıyla Bakanlığım adına çok daha sert ve net tedbirler alacağız." dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer u..
Zafer u.. - 3 hafta Önce

Bu memleket depremi gördü o zaman da böyle fırsatçılar vardı şimdide var değişen hiç bir şey yok namussuz yine namussuz bunun başka izahı olamaz her bir bela geldiğinde ıslah olmamız gerekirken daha çok azgınlık oluyor bu Corona bu insanlığa az bile çocuk istismarı tecavüz ler savaşlar kul hakkı yemek ve daha niceleri. Yani kısaca bu fırsatçılığı yapan kim olursa olsun ahirette bütün mazlumlar davacı olacaktır bunuda bilsinler yazıklar olsun sizlere...

Baskaleli
Baskaleli - 3 hafta Önce

Kabak çekirdeği virüsten önce 22 YTL şimdi 45 ülke bizim yağ 42 YTL şimdi 53 nerde belediye ?

Dede.
Dede. - 3 hafta Önce

Bu zor günlerde fırsatçılık yapan kim olursa olsun Allaha, havale ediyorum

Poyraz
Poyraz - 3 hafta Önce

Bir teneke bizce yağ bir ay önce 129 tl ikin bu ay 160 tl ye aldım bu soygunculuk değilde nedir

Pargali
Pargali - 3 hafta Önce

Yerel marketler fiyatları dengede tutmuyorlar . Örnek :A101 de 100 gr 2.45 TL olan ipek marka pamuk ,buranin en buyuk yerel marketinde 50 gr 2.50 TL bu sadece en küçük bir örnektir. Ayıp.

SIRADAKİ HABER