Van'da ekmeğe zam geldi 

Van’da daha önce 1 lira 25 kuruştan satılan 210 gram ekmek uygulanan zamla birlikte 1.50 lira oldu. Van Fırıncılar Odası Başkanı Osman Tuncil, un, maya, asgari ücret, kira ve yağ fiyatlarındaki artıştan dolayı zammın kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Ekmek zamlarının eleştirisi genellikle Büyükşehir Belediyesine yapılıyor. Ancak zammı Onaylayan Van Esnaf ve Sanatlar Odaları Birliğidir. Büyükşehir belediyesi ise sadece hijyen, gramaj gibi konularinda denetim yapıyor.

Van'da ekmeğe zam geldi 

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Van Fırıncılar Odası Başkanı Osman Tuncil, daha önce 1 lira 25 kuruştan satılan ekmek fiyatlarının bugünden itibaren 1.50 lira olarak belirlendiğini belirtti. Fırıncılar odasının talebi, Van ESOB'un onayı ile ekmekte zam kararı 29/12/2020 tarihinde alındı ve bugün itibariyle de 1 lira 50 kuruştan satılmaya başlandı.

Bugünden itibaren 210 gram ekmeğin 1 lira 50 kuruştan satılacağını belirten Van Fırıncılar Odası Başkanı Osman Tuncil, daha önce 1 lira 50 kuruştan satılan çöreğin ise 2 liradan satılacağını belirtti.

“BU ZAMMI UYGULAMAK ZORUNDA KALDIK”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Fırıncılar Odası Başkanı Osman Tuncil, “Un fiyatları bilindiği gibi çok yükseldi. Geçen yıl 80 liraya aldığımız bir torba unun fiyatı bu yıl 160 liraya kadar yükseldi. 48 liraya almış olduğumuz 1 koli maya, şuanda 115-120 bandındadır. Asgari ücret vs. her şey arttı. Dolayısıyla böyle bir şeye ihtiyaç duyduk. 1 lira 75 kuruş olması gereken ekmek fiyatını, esnafımızın fedakarlığı sonucu ve bu salgın dönemi nedeniyle de, bunu da göz önünde bulundurarak, bir süreliğine 1.50 liraya karar kaldık. 210 gram ekmek bundan sonra 1.50 liraya satılacak. Bakanlık onaylı listemizde geldi. Bunları fırıncılarımıza dağıttık. Daha önce 1.50 liradan satılan çörekler ise 2 liradan satılacak. Burada da yağ fiyatları ciddi anlamda yükseldi. Yağ fiyatları 115 TL’den 200 TL’ye kadar yükseldi. Bu zam artık kaçınılmaz olmuştu. Gerçekten artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bu zammı uygulamak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Van Postası Gazetesi
 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
van6565
van6565 - 7 gün Önce

cok fazla zam gelmemis ki 250 kurus neki..

şakir
şakir - 2 hafta Önce

Patişahım sen çok yaşa....

SIRADAKİ HABER