Van Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden takdir edilen korona virüsü çalışmaları

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan corona virüse karşı Van Büyükşehir ve ilçe belediyeleri de kendi önlemlerini alıyor. 

Van Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden takdir edilen korona virüsü çalışmaları

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Tüm dünyada tedirginliğe neden olan korona virüs salgınına karşı Van Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler kentteki tedbirlerini en üst seviyeye çıkarttı.

Korona virüsü tedbirleri kapsamında gece-gündüz çalışmalarını sürdüren ile ve ilçe Belediye ekipleri vatandaşlar tarafından da taktir ediliyor. Yapılan çalışmaları haber siteleri ve sosyal medya ağlarından vatandaşlara duyuran Belediyeler tedbir çalışmalarının sürekli yapılacağını açıkladı.

Van il ve ilçe ortak çalışmaları şu şekilde sıralandı….

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde korona virüs önlemleri kapsamında dezenfekte çalışması yapıldı. 
Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in de yakından takip ettiği tedbir çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Bu çalışmalar kapsamında vatandaşların toplu olarak kullandığı alanlarda Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesine bağlı ekipler dezenfektan çalışması yürütüyor. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de dezenfekte çalışması yapıldı. Hastanenin poliklinikleri, laboratuvarları, koridorları, acil servisleri, lavaboları, hemen her noktası ekipler tarafından titizlikle dezenfekte edildi.

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen dezenfektan çalışmalarının kentteki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yapılacağı kaydedildi.

İPEKYOLU BELEDİYESİ
Van’ın İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri okullarda bahar temizliği ve korona virüs (Covid-19) tehdidine karşı dezenfekte işlemi yaptı.

Öğrencilerin sağlıklı ortamlarda eğitim görebilmeleri için büyük titizlikle okul bina içlerinde dezenfektan işlemleri ve kış aylarından kalan toz ve çamur gibi kirlerden dolayı da okul bahçeleri yıkandı. Bugün ilçe sınırlarındaki 6 okulda dezenfekte ve yıkama işlemleri yapılırken, ilerleyen günlerde de yapılması planlanan çalışmalarla ilçedeki tüm okulların bahçeleri yıkanıp binaların içlerine de dezenfektan işlemleri yapılarak sağlıklı bir ortama dönüştürülmesi hedefleniliyor.

İpekyolu Belediyesi, bundan sonra da geleceğimizin teminatı olan çocukların temiz ve sağlıklı şartlarda eğitimlerini sürdürebilmesi ve ailelerin gönül rahatlığı ile çocuklarını okula gönderebilmeleri için bu ve buna benzer çalışmalarına devam edeceğini duyurdu.

EDREMİT BELEDİYESİ
Van’ın Edremit Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde bulunan tüm okullarda kapsamlı temizlik, ilaçlama ve dezenfekte çalışması başlattı.

Dünya genelinde etkili olan salgın hastalık riskine karşı okullarda da ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın talimatıyla öğrencilerin sık kullandığı ve bakterilerin yoğun olduğu bölgelerde çalışma gerçekleştiren ekipler, bu kapsamda okulları da dezenfekte ediyor. Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekipler, okulları baştan aşağı dezenfekte ederken, bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar için okulların depo, lavabo ve tuvaletlerinde de ilaçlama çalışmasını titizlikle yapıyor. Tüm okullarda gerçekleştirilen bu çalışma ile birlikte eğitim yuvaları hijyenik hale gelirken, çocukların ise gönül rahatlığıyla eğitimlerine devam etmesi sağlanıyor.

“ÇOCUKLARIMIZ GÜVENLE OKULA GİDEBİLİRLER”
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, sağlıklı bir kent inşa etmek için başlıca görevlerinin Edremit’te çocukları salgın hastalıklardan korumak olduğunu belirtti.

Bunun için de belediye olarak tüm imkanları seferber ettiklerini vurgulayan Başkan Say, “Her okulun aksamadan dezenfekte edilebilmesi için hassas bir çalışma yürütüyoruz. El hijyeninin nasıl sağlanması gerektiğine ve virüslerden nasıl korunacağımıza dair bilgilendirmeler de yapmaktayız. Bu gibi bilgilendirmelerle birlikte okullarımızın hijyeni açısında da dezenfekte çalışması yürütüyoruz. Yaptığımız dezenfektan çalışmasının ardından, çocuklarımız güvenle okullarına gidebilirler” dedi.

Bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalara karşı etkili olan dezenfekte çalışmasının insan sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmadığı belirtildi.

TUŞBA BELEDİYESİ
Van’ın Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından okul müdürlerine yönelik korona virüsü (Covid-19) ile ilgili bilgilendirme semineri verildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Ceylani, “Bilindiği üzere dünyamızın bazı ülkelerinde korona virüsü hastalığı baş göstermiş durumda. Şu an ülkemizde böyle bir tehlike yok, ama bizler şimdiden tedbirlerimizi alarak bu tür hastalıklara karşı önlemlerimizi almalıyız. Bizler eğitim camiası olarak geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlığı için bu tür ölümcül hastalıkların önlemini almalıyız. Okullarımız kalabalık ve genç çocuklarımızın toplu olarak yaşadığı ve hareket etmiş olduğu bir alan olduğu için bu tür hastalıkların yayılmasında etken oluyor. Bizlerde bu tür hastalıklardan nasıl korunabiliriz? Okullarımızda nasıl önlemler alabiliriz? Bu konuda yeterince bilgi sahibi miyiz? Ve neler yapabiliriz gibi önlemler alabilmek için Tuşba Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte böyle bir toplantı düzenledik, inşallah faydalı olur” dedi.

Ayrıca ilçede dezenfekte çalışmaları gece-gündüz aralıksız sürüyor.

ÇATAK BELEDİYESİ
Van’ın Çatak Belediyesi tarafından ilçe otogarında, caddelerde ve okullarda korona virüsüne karşı dezenfeksiyon çalışması başlatıldı.

Açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yalçın, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Türkiye’de ilk korona virüs vakasına rastlandığını belirtmesinin ardından Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan’ın talimatları doğrultusunda önlemler aldıklarını söyledi. Yalçın, “Personellerimize bilgilendirme yapıldıktan sonra ilk olarak ilçe merkezimizdeki caddelerde, ilçe otogarında, okullarımızda ve vatandaşların sık kullandığı yerlerde hijyen önlemlerini üst düzeye çıkarıp görevlilerimizce dezenfekte yapılmaya başladı” dedi.

ERCİŞ BELEDİYESİ
Van’ın Erciş Belediyesi korona virüs nedeni ile tüm camilerde ve caddelerde dezenfekte çalışmaları başlattı. Çin’in Vuhan kentinden dünyaya yayılan ve bugün Türkiye’de de görülen korona virüsten korunmak için Erciş belediyesi, dezenfaktosyon işlemi gerçekleştirdi. Cuma namazı öncesi tüm camilerde dezenfekte işlemi gerçekleştiren ekipler, ayrıca ilçe geneli cadde sokak insanların yoğun olduğu yerde dezenfekte çalışması yapılıyor.

MURADİYE BELEDİYESİ
Van’ın Muradiye Belediyesi korona virüs nedeni ile tüm camilerde, cadde ve sokaklarda dezenfekte çalışmaları başlattı. Korona virüsüyle ilgili çalışmalar sürerek diğer yandan ise vatandaş bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Türkiye’de görülen korona virüsten korunmak için Muradiye belediyesi, dezenfaktosyon işlemi gerçekleştirdi. Cuma namazı öncesi tüm camilerde dezenfekte işlemi gerçekleştiren ekipler, ayrıca ilçe geneli cadde sokak insanların yoğun olduğu yerde dezenfekte çalışması yapılıyor.

GEVAŞ BELEDİYESİ
Van’ın Gevaş Belediyesi tarafından ilçe otogarında, caddelerde ve okullarda korona virüsüne karşı dezenfeksiyon çalışması başlatıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Türkiye’de ilk korona virüs vakasına rastlandığını belirtmesinin ardından Belediye Başkanı Murat Sezer’in talimatları doğrultusunda önlemler alındı.
Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer “Personellerimize bilgilendirme yapıldıktan sonra ilk olarak ilçe merkezimizdeki caddelerde, ilçe otogarında, okullarımızda ve vatandaşların sık kullandığı yerlerde hijyen önlemlerini üst düzeye çıkarıp görevlilerimizce dezenfekte yapılmaya başladı” dedi.

SARAY BELEDİYESİ 
Saray Belediyesi Twitter sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, “Saray Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğümüze bağlı sağlık birimi tarafından Adliye'de ve kırsal mahallelerdeki camilerimizde dezenfekte çalışması yapıldı. Korona virüsü ile ilgili çalışmalar aralıksız sürmekte.” İfadelerine yer verildi.

ÖZALP BELEDİYESİ
Özalp Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden duyurduğu çalışmalarında, Belediyemizce İlçemiz genelinde korona virüsüne karşı dezenfekte çalışmaları başlatıldı ifadelerine yer verdi.
Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, “Son günlerde dünya genelinde etkili olan salgın hastalık riskine karşı öncelikle vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı toplu taşıma araçları, Camiiler, Park ile tüm kamu kurum kuruluşlarında ve ilçe genelinde bir çok yerde dezenfekte çalışmaları başlatıldı. Dezenfekte çalışmalarımız aralıksız ve yoğun bir şekil devam edecektir.” İfadeleri kullanıldı.

BAŞKALE BELEDİYESİ
Van’ın Başkale Belediyesi ekipleri dezenfeksiyon çalışmalarına hız verdi.

Başkale Belediyesi ekipleri, kamu kurumlardan camilere, araçlardan bankamatiklere kadar vatandaşların yoğun olarak kullandığı mekanlarda ve araç gereçlerde ilaçlama yaptı. Başkale Belediyesi’ne bağlı ekipler korona virüs önlemleri kapsamında vatandaşlar tarafından yoğun kullanılan kamu kurumları, okul gibi çeşitli mekanların yanı sıra camilerde de dezenfekte çalışması yaptı. İlaçlama çalışmasının periyodik olarak devam edeceğini söyleyen belediye yetkilileri, özellikle kış aylarında artan salgın hastalıklara yayılmasını engellemek ve insanları mümkün olduğunca virüslerden korumak amacıyla bundan sonra çalışmalara aralıksız devam edeceklerini dile getirdi.

GÜRPINAR BELEDİYESİ
Van’ın Gürpınar Belediyesi, korona virüse karşı önlemlerini artırarak, yoğun olarak kullanılan alanları dezenfekte ediyor.

Gürpınar Belediyesi, bünyesinde kurduğu özel ekiple camiler, parklar, duraklar, sosyal tesisler, toplantı salonları, spor salonları, polis merkezleri, aile destek merkezleri, kamu kurumları, belediye hizmet birimleri ve halka açık alanları sağlık kriterlerine uygun solüsyonlarla püskürtme yöntemiyle dezenfekte ederek, virüsün bulaşmasını önleyici tedbirler aldı. Alınan önlemler kapsamında ayrıca okul, yurt ve pansiyonlarda dezenfekte çalışması yürütülüyor. Gürpınar Belediyesi olarak korona virüse karşı tedbirleri en üst seviyede aldıklarını ve Sağlık Bakanlığının yayınladığı öneriler kapsamında hareket ettiklerini belirten Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, " Çin’in Vuhan eyaletinde korona virüsün tespit edilmesi ve sonrasında tüm dünyaya yayılmasını takip ettik. İlk andan itibaren ilçemizde hangi faaliyetleri gerçekleştireceğimizi planlamıştık. Ülkemizde de virüsün görülmesi üzerine Gürpınar Belediyesi olarak dezenfekte çalışmalarımıza hız verdik. İlçemizde bulunan tüm toplu kullanım alanları tek tek dezenfekte ediliyor. Halk sağlığı için sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Ancak her bir vatandaşımız Sağlık Bakanlığımızın uyarılarını dikkate alarak, günlük hayatında uyguladığı basit önlemlerle salgın hastalıkların önüne geçebilir” dedi.

BAHÇESARAY BELEDİYESİ
Van’ın Bahçesaray Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde bulunan tüm okullarda kapsamlı temizlik, ilaçlama ve dezenfekte çalışması başlattı. Dünya genelinde etkili olan salgın hastalık riskine karşı okullarda da ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Öğrencilerin sık kullandığı ve bakterilerin yoğun olduğu bölgelerde çalışma gerçekleştiren ekipler, bu kapsamda okulları da dezenfekte ediyor. Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekipler, okulları baştan aşağı dezenfekte ederken, bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar için okulların depo, lavabo ve tuvaletlerinde de ilaçlama çalışmasını titizlikle yapıyor. Tüm okullarda gerçekleştirilen bu çalışma ile birlikte eğitim yuvaları hijyenik hale gelirken, çocukların ise gönül rahatlığıyla eğitimlerine devam etmesi sağlanıyor.

ÇALDIRAN BELEDİYESİ
Van’ın Çaldıran İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından korona virüsü (Covid-19) hakkında bilgilendirme eğitimleri yapılırken Belediye tarafından dezenfekte çalışmaları gece-gündüz sürüyor.
Sosyal Hizmetler Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşen bilgilendirme eğitim toplantısında konuşan İlçe Sağlık Müdürlüğünde görev yapan eğitim birimi sorumlusu Sibel Akgül ve Bulaşıcı Hastalıklar sorumlusu Eylül Yekid, ”Virüsten korunmanın en önemli yolu kişisel hijyene ve el hijyenine dikkat ederek gerektiğinde maske kullanılması önerilmektedir. Gün içinde sık sık eller sabun kullanılarak yıkanmalıdır. Kalabalık ortamlarda gerekli haller dışında bulunmamalı, odalar sık sık havalandırılmalıdır. Hastaların ya da hastalıktan korunmak isteyen bireylerin cerrahi maske, sağlık personellerinin ise N95 maskesi FFP2 ve FFP3 özelliğinde olması gerekmektedir. Özellikle el hijyenine dikkat edilmesi gerekmekle birlikte bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyecekler tüketilmesi sağlıklı beslenilmesi faydalı olacaktır. Sebze ve meyveler iyice yıkanmasına dikkat edilmesi önemli konulardan biridir. Yemeklerin iyice pişirilmesi ve günlük giyilen kıyafetlerin 60-90 derecede yıkanmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Risk grubu taşıyan 60 yas üstü ya da kronik rahatsızlıkları bulunan hastalar ve bağışıklık sistemleri zayıf olan bireyler risk grubuna girebilmekteler. Her ateş ve öksürüğün virüsü taşıdığı anlama gelmese de bu tür kişi yada kişilerin önlem amaçlı en yakın sağlık kuruluşa gitmesinde yarar görülmektedir” dedi.

Çaldıran Belediyesi dezenfekte çalışmalarının sürdürüleceğini duyurdu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER