Tuşba Belediyesi, asılsız iddiaları yalanladı

Tuşba Belediye Başkanlığı, HDP yandaşı bazı basın yayın organlarında, aynı merkezden üretildiği aşikar olan ve ihale süreçleri ile ilgili olarak karalamaya yönelik algı oluşturmak için yapılan, asılsız iddiaları yalanlayan bir açıklama yayımladı.

Tuşba Belediyesi, asılsız iddiaları yalanladı

Tuşba Belediye Başkanlığı ihale süreçleri ile ilgili asılsız iddiaları yalanlayan bir açıklama yayımladı.

Tüm ihale süreçlerinin kanunlar çerçevesinde, kamu yararı korunarak, az maliyetle çok iş yapma yaklaşımı ile hiç kimse gözetilmeden yürütüldüğü belirtilen açıklamada, yalan ve iftiralarla Tuşab'ya ve halka yapılan hizmetlerin engellenmeye, başarılı çalışmaların üzeri örtülmeye çalışıldığına dikkat çekildi.

Asılsız iddiaların yalanlandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bazı basın ve yayın organlarında yer alan ve gerçeği yansıtmayan “AKP’li Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’ın kuzeni Rıdvan Akman’ın, belediyeden 3 milyon 58 bin TL ihale aldığı ortaya çıktı” şeklindeki haberler üzerine, açıklama yapmak ve kamuoyunu doğru bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.

İHALE ELEKTRONİK KAMU ALIMLARI PLATFORMUNDA İLAN EDİLDİ

Bilindiği üzere Tuşba Belediyesi, hizmet ve yatırımlarla ilgili olarak her yıl çok sayıda ihale gerçekleştirmektedir. Yapılan tüm ihaleler 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre ilan edilerek yapılmaktadır. Belediyemiz 21 Mayıs 2021 tarihinde açtığı “Muhtelif cadde ve sokaklara asfalt yama yapılması işi” de 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19. Maddesi’ne göre açık ihale usulü ile Elektronik Kamu Alımları Platformu’ndan (EKAP) herkese açık bir şekilde ilan edilmiştir.

EN ÇOK KIRIM YAPAN FİRMA İHALEYİ KAZANDI

Toplam 4 milyon 216 bin 42 TL yaklaşık maliyet ile ilana çıkarılan asfalt yama işi ihalesine 9 firma katılmış, yapılan ihale sonucu yüzde 45,49 indirim ile en düşük teklif olan 2 milyon 296 bin 490 TL’yi veren firma ihaleyi kazanmıştır. 

10 Aralık 2020 tarihinde ise Tuşba Belediyesi tarafından yapılan “Toplum Yaşam Merkezi çevre düzenleme işi” ihalesini ise haberde ifade edildiği gibi Akman Mühendislik Firması değil, en düşük telif olan 761 bin 900 TL’yi veren bir başka firma kazanmıştır. 

İHALELER KANUNA VE USULÜNE UYGUN YAPILIYOR

Göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiği önemli projelerle Tuşba İlçesi’ni spor, sanayi, eğitim ve turizm kenti yapma hedefine emin adımlarla yürüyen, Belediye Başkanı Salih Akman ve Tuşba Belediyesi, sanki usule aykırı iş ve ihale yapıyormuş gibi gösterilmek istenmiştir.

İFTİRACILAR YALANLARLA KARALAMAK İSTİYOR

Bazı çevreler tarafından kasıtlı olarak çarpıtılarak yakın akrabası şeklinde gündeme getirilen Rıdvan Akman, bırakın yakın akrabası olmayı, üçüncü derece dahi akrabası değildir. Sadece kan bağı bulunmaktadır. Buna rağmen Rıdvan Akman, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’ın kuzeniymiş gibi gösterilerek, hayal ürünü iddialarla algı oluşturulup, itibar suikastı yapılmak istenmiştir. 

İFTİRACILAR HAKKINDA HUKUKİ SÜREÇLER BAŞLATILACAK

Belediye Başkanı Salih Akman’ı ve Tuşba Belediyesi’ni yalan ve iftiralarla ‘Çamur at tutmasa da izi kalır’ yaklaşımı ile karalamaya çalışanlar hakkında hukuki süreçler başlatılacaktır. 

İFTİRALAR HİZMETLERE ENGEL OLAMAYACAK

Herkes bilmelidir ki hizmetleri yalan, iftira ve karalamalarla engellenmeye çalışılan Belediye Başkanı Salih Akman ve Tuşba Belediyesi ilçemize ve halkımıza hizmet etmeye devam edecektir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER