Son Dakika!.. Van’da yakalanan kaçak göçmenlerde ilk kez korona virüs vakası çıktı

İran üzerinden kaçak yollarla Van’a gelen ve güvenlik kuvvetleri tarafından yakalanan Afgan uyruklu düzensiz göçmenlerden birinin korona virüs testi pozitif çıktı. 

Son Dakika!.. Van’da yakalanan kaçak göçmenlerde ilk kez korona virüs vakası çıktı

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL / Ziya Türk'ün Haberi

01 Ocak 2020 tarihinden bu yana İran’dan Türkiye’ye geçmek isteyen 10 bin civarında göçmenin girişi engellendi. Kaçak yollarla Türkiye’ye geçenlerden ise 4 bin civarında düzensiz göçmen yakalandı. Yakalanan göçmenler 14 gün süreyle karantinaya alındı, karantina sonucunda koronavirüs vakasına rastlanmadığı için ya sınır dışı edildi, ya da çevre illerdeki geri gönderme merkezlerine gönderildi. Bugüne kadar yakalanan düzensiz göçmenlerde hiç korona virüs vakasına rastlanmamıştı. 

DÜZENSİZ GÖÇMENLERDE İLK KEZ KORONA VİRÜS VAKASI ÇIKTI
Yetkililerden edinilen bilgiye göre, bu hafta Van'da yakalanan ve karantinaya alınan düzensiz göçmenlerden birinin korona virüs testi pozitif çıktı. Testi pozitif çıkan göçmen, SBÜ Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek hizmet binasında tedavi altına alındı.  Geri kabul merkezinde korona virüs testi pozitif çıkan düzensiz göçmen ile temaslı kişiler de izole edilerek karantinaya alındı. 

GÖÇMEN KAÇAKÇILARI KENDİ KAZANÇLARI İÇİN VAN’IN SAĞLIĞI İLE OYNUYOR
İran üzerinden Türkiye’ye kaçak giriş yapan düzensiz göçmenleri, gitmek istedikleri yerlere götürmek için göçmen kaçakçılığı yapanlar, salgınla mücadelede büyük çaba harcayan Van’da, halk sağlığını tehdit ediyor. 

Yakalanan düzensiz göçmenler karantinaya alınıyor. Ancak Van şehir merkezine gruplar halinde bırakılan düzensiz göçmenlerin içinde, korona virüs salgını bulaşmış kişilerin olma ihtimali yüksek. Göçmen kaçakçılığı yaparak kendi kazancını düşünenler, halk sağlığını hiçe sayarak, salgın riski yüksek olmasına rağmen düzensiz göçmen kaçakçılığı yapmaya devam ediyor.

GÖÇMEN KAÇAKÇILARINI İHBAR EDİN
Yakalanamayan düzensiz göçmenler nedeniyle koronavirüs salgınını yayma riskine karşı, kaçakçılık yapanların engellenmesi ve ihbar edilmesi büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar, “Yakınlarına ve sevdiklerine korona virüsün bulaşmasını istemeyenler göçmen kaçakçılarını ihbar etsin” dedi.

Kaynak: Van Postası Gazetesi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER