Son Dakika…. Sağlık Bakanı Koca açıkladı: 32 bin sağlık personeli alınıyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı açıklamada 32 bin sağlık personelinin alınacağını duyurdu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüsü tedbirleri kapsamında yapılan çalışmaları sosyal medya hesabından bire bir paylaşarak takipçilerini bilgilendiriyor. Bakan Koca dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 32 bin sağlık personelinin alınacağını açıkladı.

CUMHURBAŞKANIMIZA VE MALİYE BAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM
Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Sağlık Çalışanlarımızın Maddi koşullarını daha iyi hale getirmek için harekete geçtik. Cumhurbaşkanımıza ve Maliye Bakanımıza bu konudaki hassasiyetleri için teşekkür ediyorum. Bir önemli gelişme daha 32 bin sağlık profesyonelini işe alıyoruz.” İfadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI İÇİN ŞARTLAR NELER
Sağlık Bakanlığı bünyesine yapılacak olan 32 bin sağlık personeli alımı için branş dağılımı ve kılavuz bilgileri ÖSYM'nin resmi intenet sitesi üzerinden duyurulacak. Sağlık personeli alımı için 32 bin kişilik kadronun önümüzdeki haftalarda göreve başlayacağını bildiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, alımların 2 hafta içerisinde tamamlanacağını duyurdu. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı için şartlar neler olacak? İşte, Sağlık Bakanlığı personel alımı süreci hakkında bazı merak edilen bilgiler…

SAĞLIK BAKANLIĞI 32 BİN PERSONEL ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK? 
Sağlık Bakanlığı 32 bin personel alımı başvuru süreci için ilk müjde Bakan Fahrettin Koca tarafından verildi. Bakanlığın ihtiyaç duyduğu personel alımı için 32 bin yeni personel alımı onayının ilgili kurumlar tarafından verildiğini ifade eden Bakan Koca, konuyla ilgili kısa bir bilgilendirme yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına göre personel alımının birkaç hafta içerisinde gerçekleşeceği belirtildi. Sağlık Bakanlığı 32 bin personel alımı için detayların ilerleyen haftalarda ÖSYM tarafından yayımlanması bekleniyor. 

PERSONEL ALIM ŞARTLARI
Sağlık Bakanlığı 32 bin personel alımı için şartlar henüz belli değil ancak en son alımda açıklanan şartlar şu şekildeydi;
ÖSYM'nin yayımlayacağı kılavuzda bulunan sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.

657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

KPSS Tercih Kılavuzunda belirtilen sözleşmeli pozisyonlara yerleşenlerin, yayımlanacak kılavuzda belirtilen sözleşmeli pozisyonları tercih etmeleri sistem tarafından engellenecektir.
Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.

Durumu “Başvuru Genel ve Özel Şartlarına” uygun olmayan adaylar ile yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacaktır.

ODYOLOG ALIMI İÇİN ÖZEL ŞARTLAR
Söz konusu pozisyona odyoloji alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine odyoloji yüksek lisansı veya doktorası yapan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü/mülga Devlet Personel Başkanlığınca bilgileri alınmış adaylar başvurabilecektir.

PERFÜZYONİST ALIMI İÇİN ÖZEL ŞARTLAR
Söz konusu pozisyona perfüzyon alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine perfüzyon alanında yüksek lisans yapan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü/mülga Devlet Personel Başkanlığınca bilgileri alınmış adaylar başvurabilecektir.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ ALIMI İÇİN ÖZEL ŞARTLAR
Söz konusu pozisyona dil ve konuşma terapisi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine dil ve konuşma terapisi alanında yüksek lisans veya doktora yapan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü/mülga Devlet Personel Başkanlığınca bilgileri alınmış adaylar başvurabilecektir.

SAĞLIK FİZİKÇİSİ ALIMI İÇİN ÖZEL ŞARTLAR
Söz konusu pozisyona fizik, fizik mühendisliği veya nükleer enerji mühendisliği eğitimi üzerine radyoterapi fiziği, diagnostik radyoloji fiziği veya nükleer tıp fiziği dallarının birinde yüksek lisans mezunu olan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü/mülga Devlet Personel Başkanlığınca bilgileri alınmış adaylar başvurabilecektir.
 

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vedat
Vedat - 6 gün Önce

Arkadaşlar başvuru nasıl yapılıyor

SIRADAKİ HABER