Psikolog Aydemir ,“Bütün mağduriyetlerin temelini şiddet oluşturuyor”

Vangölü TV ekranlarında yayınlanan Hayatın İçinden Programı hayata dair her şeyi Van halkına aktarmaya devam ediyor. Hayatın İçinden Programının bu hafta ki konusu aile içi kadına şiddet oldu.

Psikolog Aydemir ,“Bütün mağduriyetlerin temelini şiddet oluşturuyor”

 SBÜ Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Psikolog Yunus Aydemir aile içi kadına şiddet ile ilgili önemli bilgiler verdi.
KADES uygulamasının hem ulaşılabilirlik açısından hem de etkinliği açısından önemli bir uygulama olduğunu belirten Psikolog Yunus Aydemir, “kadınlar KADES uygulaması ile kendilerini hem güvende hem de inançlı hissediyor. Kadınlar artık her konuda devletin desteğini aldıklarını bu uygulama sayesinde anladılar ve bu durum onları psikolojik olarak rahatlatıyor. Kadın karşı yapılan kadını duygusal olarak incitmeye yönelik baskı altına almak, duygu ve düşüncelerini kısıtlayıcı davranışlarda bulunmakta şiddet olarak algılanıyor. Şiddet demek sadece fiziksel şiddet olarak algılanmamalıdır. Şiddet kişiyi özgüründen mahrum bırakmak, istediği kişilerle iletişimini engellemek, sosyal olarak kısıtlayıcı tedbirlerde bulunmak ve evde onunla konuşmamak gibi saydığımız bütün her şey aile içi kadına yapılan şiddettir. Alkol madde bağımlılığı ve cinsel istismar mağdurlarının temeline bakıldığı zaman aile içi şiddet mağdurları olduğu istatiksel olarak gözlenmektedir ”dedi.  
Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER