Necdet Tam, esnafı temsil edemeyen başkanlar ile Faruk Alpaslan farkını anlattı

Gazeteci Necdet Tam,  Van esnafı için gece-gündüz demeden çırpınan S.S. Van Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Alpaslan’ı kaleme aldı. Gazeteci Tam, köşesinde esnafı temsil edemeyen başkanlar ile Faruk Alpaslan farkını anlattı.

Necdet Tam, esnafı temsil edemeyen başkanlar ile Faruk Alpaslan farkını anlattı

İŞTE GAZETECİ TAM’IN KÖŞESİ

Faruk Alpaslan! 

Aslında esnaflar odası başkanı iken kentin esnafının sözcüsü durumundaydı. AKP'den aday olması ile onu el birliği ile dışlamayı siyasi marifet sandık. 

Genelde öyle yapıyoruz! Dışla, kaderine terk et ve piyasadan temizle! 

Kentin esnafı günlerdir kan ağlıyor. Van’da sadece kahveciler odasına bağlı 627 net esnaf kapalı! 

Birçoğu kapanıyor. Onlarcası mülk sahibiyle kavgalı ve boşaltma tehdidiyle karşı karşıya. Tanıdığım onlarca esnaf perişan!

Kentin sorunları karşında, seçilmiş ne kadar oda başkanı varsa hepsi suskun! Kimse ağzını açıp sorun var, esnaf bitkin diyemiyor. İlginç olan susanların tamamı esnaftan sorumlu odalar. 

Kahveciler Odası Başkanı Niyazi Budak hariç! Niyazi Budak'ta maalesef yalnız! Arkasında duran kimse yok.

Faruk Alpaslan'ın dışlanmasına, daha doğrusu Van gündeminden çekilmesine rağmen başında bulunduğu, Van Hızır Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kurumuna gelen milyonlarca (trilyon)  parayı Van esnafının hizmetine sundu. Başı sıkışan esnafın, yanında soluk aldığı, Faruk Alpaslan sadece AKP'den aday oldu diye el birliği yapıp onu tepe taklak ettik. 

Van depreminde, mağdur olan yüzlerce depremzede için aradığım tek STK başkanıydı. Hiç ilgisiz kalmadı. Bugün bile rahatlıkla aradığım ender birkaç dosttan biri.

Sadece bu mu? 

Depremde çadırı olmayan, aileler için nasıl çaba sarf ettiğini, elektriğini ödeyemeyen Vanlılar için nasıl mücadele ettiğini, gelen yardımların mağdur halka ulaştırmak için nasıl didindiğini bilirim. 

İflas eden, kepenk indiren, kira ödemekte zorluk çeken tüm bunlara karşı susmuş STK'ları yerin dibine koyuyoruz. 

Konuşup derdimizle dertlenen insanları bizler susturup aforoz ettik. Bunlardan biride AKP'den aday olan Alpaslan'dı... 

Esnaflar Odası'nı Alpaslan'a kaybettirip, arkasından güle oynaya oryantalleşenler, bile bugün ölüm sessizliğinde iken, Faruk Alpaslan gibi birinin Covid hastalığına yakalanıp buna rağmen 25 gündür evinde esnaf için çırpınmasına sadece alkış tutuyorum. 

Siyaset asla ve katta kişiliğin önünde olmamalıdır. Sırf bizimle aynı fikirde değil diye heba ettiğimiz, yok saydığımız Faruk Alpaslan'a Allahtan şifa diliyor yakın zamanda sağlığına kavuşmasını ve yeniden esnafının başına geçmesini umuyorum...
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdulhekim Karabıyık
Abdulhekim Karabıyık - 1 ay Önce

Geçmişten bu yana Alpaslan ailesinin gerek ilimizdeki saygınlığı ile ve gerekse STK temsilcilikleri ile babadan oğula halkın teveccühü ve sevgisi ile tercih edilerek saygınlığını halen korumaktadır. Rahmetli Şevket ALPASLAN ve halkta ciddi bir karşılık edinen, Vanlının taziyesinde, düğününde, dar gününde ve zor gününde daima yanında olan Sn Faruk ALPASLAN ı siyasi görüşünden dolayı dışlayanların bugün tek tek itiraflarına şahit oluyoruz.. Adam harcamaya ne kadar da maharetli bir toplum olmuşuz.
HDP de seçilir veya taraf olursan Ak Parti cenahında “ HAİN’siniz ” Ak Partiden seçilir veya taraf olursanız yine “ HAİN’ siniz “ bu şekilde kardeşi, kardeşe komşuyu komşuya, esnafı, esnafa, memuru, memura, işçiyi, işçiye, çiftçiyi çiftçiye vs vs düşman etmeyi başardılar.!
Bence tüm bu çekişmeleri, kutuplaşmaları ve ayrışmaları artık bir tarafa bırakıp, 2021 yılına girerken Geleceğimize sahip çıkalım Geleceğe umutla, sevgiyle bakalım.
Bu vesile ile Kovit -19 testi pozitif olan Sn Faruk Alpaslan a geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

SIRADAKİ HABER