Milletvekili Arvas, ABD Başkanı Donald Trump’ı Van Zeve Şehitliğini görmeye davet etti

TBMM bütçe görüşmeleri devam ederken Ak Parti Grubu adına konuşan Van Milletvekili Arvas, ABD Kongresi'nin üst kanadı Senatonun Ermeni Soykırım yasa tasarısını onaylamasına tepki göstererek kınadı.

Milletvekili Arvas, ABD Başkanı Donald Trump’ı Van Zeve Şehitliğini görmeye davet etti

TBMM bütçe görüşmeleri devam ederken Ak Parti Grubu adına konuşan Van Milletvekili Arvas, ABD Kongresi'nin üst kanadı Senatonun Ermeni Soykırım yasa tasarısını onaylamasına tepki göstererek kınadı. TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada 1915’te yaşananların soykırım olarak kabul edilemeyeciğini belirten Arvas, ABD Başkanı ve Senato üyelerini Van’a davet ederek, Ermeni mezaliminin yaşandığı Zeve Şehitliğini görmelerini istedi.

Kongre'nin altı kanadı olan Temsilciler Meclisi geçen ay 1915'te yaşananları soykırımı olarak tanıyan bir yasayı kabul etmişti. Kongrenin diğer bir kanadı olan senatoda sözde soykırım tasarısını kabul ederek onayladı. Türkiye çarpık tarihi anlayışın küçük siyasi hesaplara alet edildiğini belirterek, kararın hiçbir hukuki ve geçerliliğinin olmadığını belirterek tepki gösterdi.

Tarihi gerçeklerle yüzleşmek istemeyen emperyalist ülkelerin gerçeklerden korktuğunu ifade eden Arvas, ABD Senato üyelerini yüzleşmek için Van’a davet ettiğini söyledi. 

Ermeni çetelerinin , Rusya ve diğer devletlerden aldıkları ve Osmanlı'dan çaldıkları silahları kullanarak cephe gerisinde kalan savunmasız Müslüman halkı öldürdüğünü ifade eden Arvas, katliamların en yoğun yaşandığı merkezlerden birinin Van olduğunu söyledi. 

Arvas , Birinci Dünya Savaşı yıllarında, Ermeni çetelerinin Van'da katlettiği 2 bin 500 Müslüman anısına oluşturulan Zeve Şehitliği mezalimin en büyük kanıtıdır.  Sadece Van değil Anadolu'nun birçok yerinde özellikle Bitlis, Erzurum, Erzincan, Iğdır ve Sivas gibi kentlerde de Ermenilerin  katliamlar yaptığına dair kanıtlar vardır dedi.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER