Mart ayında perakende satış  azaldı

TÜİK, Mart ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Verilere göre perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azaldı.

Mart ayında perakende satış  azaldı

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

TÜİK, Mart ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Verilere göre perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,1 azaldı.

PERAKENDE SATIŞ HACMİ BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 1 ARTTI
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,7 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,8 azaldı.

PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 16,3 ARTTI
Verilere göre takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 19, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 15,8, otomotiv yakıtı satışları %13,8 arttı.

PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 3 ARTTI
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,7, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,7 arttı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER