banner10

Koronavirüs insanlara evcil hayvanlardan bulaşır mı?

Gölbaşı’nda zehirlenerek öldürülen 20 köpek hakkında basın açıklaması yapan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi, evcil hayvanlardan insanlara korona virüsün bulaşmadığını söyledi.

Koronavirüs insanlara evcil hayvanlardan bulaşır mı?

Gölbaşı’nda zehirlenerek 20 köpeğin öldürülmesi üzerine Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi bir basın açıklaması yaptı. 

"Corona virüs evcil hayvanlardan insanlara bulaşmaz" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; 
Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde çuvalların içerisine konularak boş bir araziye atılan 20 ölü köpek haberi bizleri derin bir üzüntüye sevk etmiştir.

Öldürülme sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte bu vahşetin, Covid-19 hastalığının hayvanlardan insanlara bulaştığı yönünde kamuoyundaki yanlış bir algı sonucu gerçekleştirilmiş ise bu daha da vahimdir

Veteriner Hekimler olarak tekrar vurgulamak isteriz ki; Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda Covid-19 hastalığının evcil hayvanlardan insanlara veya hayvandan hayvana geçtiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Vatandaşlarımız kulaktan dolma bilgilere riayet etmemelidirler.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi olarak bu katliamı gerçekleştirenlerin kısa sürede bulunarak en ağır cezaya çarptırılmalarını ümit ediyor ve can dostlarımızı zehirleyerek çuvallara koyan zihniyeti şiddetle kınıyoruz.

Kaynak : Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER