KADES uygulaması Van'da 8 bin 450 kadın tarafından yüklendi

Vangölü TV ekranlarında her hafta Cuma günleri yayınlanan Hayatın İçinden Programı toplumun çeşitli konu ve sorunlarını gündeme getirmeye devam ediyor. Bu hafta KADES uygulamasının masaya yatırıldığı programda uygulama tüm detayları ile anlatıldı.

VANGÖLÜ TV ÖZEL

Vangölü TV ekranlarında yayınlanan Hayatın İçinden Programı hayata dair her şeyi Van halkına aktarmaya devam ediyor. Hayatın İçinden Programının bu haftaki konusu KADES uygulamasıydı.

Hayatın her aşamasında kullanılan teknolojinin kadınları korumak için de kullanılmasının gündeme gelmesi ile hayata geçirilen KADES uygulamasının önemli bir ihtiyacı karşıladığını ifade eden Van İl Emniyet Müdürlüğünde görevli Komiser Esra Asena Duman, “Tek tuşla daha rahat bir şekilde ve zaman kaybetmeden ulaşabilecekleri şiddet mağdurları ve şiddet tehlikesi altında olan kadınların ulaşabilecekleri ücretsiz bir uygulamadır. KADES ülkemizde uygulandığı günden bu yana 3 milyon 44 bin kadın tarafından telefonlarına yüklendi, 227 bin 800 civarı ihbar alındı. Bunların yüzde 50’sinden fazlası asıllı ihbarlardır. Van'a baktığımız zaman ise 8 bin 444 civarında kadın uygulamayı indirmiş, Uygulamayı indirenler içinden KADES aracılığı ile 1600 civarında ihbar yapılmış. İhbarların da yüzde 60'a yakını asıllı ihbarlardır. Bizim aldığımız KADES ihbarların çoğu fiziksel şiddet ve tehdit şeklindedir" dedi.

Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER