İllerin çıkaracağı milletvekili sayısı değişti.Van'ın milletvekili sayısı değişti mi?

YSK, illerin nüfus sayısına göre seçim çevrelerini ve illerin çıkaracağı milletvekili sayısını güncelledi. Buna göre Denizli, Kırşehir ve Tunceli'nin çıkaracağı milletvekili sayısı birer azalırken, Antalya'nın 16 olan vekil sayısı 17'ye, İstanbul'un 98 olan vekil sayısı ise 100'e yükseldi

İllerin çıkaracağı milletvekili sayısı değişti.Van'ın milletvekili sayısı değişti mi?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nca 31 Aralık 2019 tarihli veriler esas alınarak ilan edilen nüfus bilgilerine göre, seçim çevrelerini ve illerin çıkaracağı milletvekili sayısı değişti.

VAN'IN MİLLETVEKİLİ SAYISI DEĞİŞMEDİ

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde 8 milletvekili çıkaran Van'daki milletvekili sayısı değişmedi.

BAZI İLLERİN VEKİL SAYISI DEĞİŞTİ

Buna göre, Ankara ve İstanbul 3'er, Bursa ve İzmir 2'şer seçim bölgesine ayrıldı. Denizli, Kırşehir ve Tunceli'nin çıkaracağı milletvekili sayısı 1'er düşerken, İstanbul'un çıkaracağı milletvekili sayısı 2, Antalya'nın ise 1 arttı.

İSTANBUL'UN VEKİL SAYISI 100 OLDU

Milletvekili koltuğu bulunan TBMM'de yapılan düzenlemenin ardından Antalya'nın 16 olan vekil sayısı 17'ye, İstanbul'un 98 olan vekil sayısı ise 100'e yükseldi. Vekil sayısı düşen illerde ise; Denizli'nin 7, Kırşehir'in 2, Tunceli'nin 1 oldu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER