Engelsiz Yaşam Akademisi'nden Engelliler haftası etkinliği

Dünya Engeliler Haftası nedeniyle Engelsiz Yaşam Akademisi kursiyerleri tarafından bir dizi etkinlik yapıldı.  

Engelsiz Yaşam Akademisi'nden Engelliler haftası etkinliği

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Dünya Engeliler Haftası nedeniyle Engelsiz Yaşam Akademisi kursiyerleri tarafından bir dizi etkinlik yapıldı.  

10-16 Mayıs arası kutlanılan Dünya Engeliler Haftası nedeniyle Engelsiz Yaşam Akademisi tarafında bir etkinlik yapıldı. Engelsiz Yaşam Akademisi Konferans Salonu’nda yapılan etkinliğe katılan İpekyolu Kaymakamı Cemil Öztürk, 10-16 Mayıs arası kutlanılan Dünya Engeliler Haftası’nın engellilerin sorunlarına değinmek, onların sorunlarına çözüm üretmek, farkındalık yaratmak amacıyla kutlanıldığına dikkat çekti. 6 milyar dünya nüfusunun yaklaşık bir milyarının engelli bireylerden oluştuğunun tahmin edildiğini ifade Öztürk, bu sayının Türkiye’de az olmadığını kaydetti. Öztürk, “Türkiye’de de ülke nüfusunun yüzde 12’si yine engelli bireylerden oluşuyor” ifadelerini kullandı.

 ENGELSİZ BİR TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYOR
Dezavantajlı gruplar dediğimiz engeliler için çalışılması gerektiğini aktaran Öztürk, “Hem sayının azaltılması hem de mevcut olanların topluma entegre edilmesi gerekiyor. Engelsiz Yaşam Akademisi iki sene önce bu amaçla kurulan ve bunun mücadelesini veren bir merkez haline geldi. Hem engellilere hizmet veren hem onların ailelerine hizmet veren hem de toplumda farkındalık oluşturan bir merkez haline geldi.  İpekyolu ile başladığımız engelsiz yaşam akademisi inşallah Van’da ve Türkiye’de örnek olur. Bu konuda çok mükemmel değiliz belki ama çok ciddi bir yol aldığımızı düşünüyorum. Bu tür merkezler toplumda engeli ortada kaldıran birer çalışmadır. Engelsiz Yaşam Akademisi, engelsiz bir İpekyolu, engelsiz bir Van, engelsiz bir Türkiye için güzel çalışmalar yapmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

HAYATA KARŞI SEVGİ DOLU OLSUNLAR
Dünya Engeliler Haftası nedeniyle akademi olarak böyle bir etkinlik yapmak istediklerini aktaran Engelsiz Yaşam Akademisi Kurucu Müdürü Ömer Durmuş, “Akademi’de toplam 518 engelli kursiyerimiz bulunuyor.  Kursiyerimiz ile birlikte 35 ayrı çalışma atölyemiz bulunuyor. Bugünün anlam ve önemine binaen 7 çalışma atölyesinin hazırlamış olduğu gösterileri izledik. Tüm kursiyerimizden hayata karşı dolu dolu sevecen olmalarını istiyoruz. Ailelerin ise çocuklarına karşı daha özverili olmasını istiyoruz” dedi. Kursiyerlerin sunduğu Çaydaçıra ile halk oyunu izleyiciler tarafında beğeni buldu. Kursiyerlerin düzenlediği ‘Gelin Kaynana’ ile ‘Çiçek Abbas’  oyunları ile büyük alkış aldı. Etkinlik sonrası Kaymakam Öztürk ile protokol üyeleri kursiyerlerle birlikte hatıra fotoğrafı çekti.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER