banner10

En yüksek reel getiri Amerikan Doları'ndan

TÜİK, verilerine göre yatırımcısına yıllık ve aylık en yüksek reel getiri Amerikan Doları'ndan geldi.

En yüksek reel getiri Amerikan Doları'ndan

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

TÜİK, verilerine göre yatırımcısına yıllık ve aylık en yüksek reel getiri Amerikan Doları'ndan geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları, Nisan 2019 verileri yayınladı. Buna göre aylık en yüksek reel getiri Amerikan Doları'nda oldu. En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 2,35, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 3,65 oranlarıyla Amerikan Doları'nda gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Euro yüzde 1,73 ve külçe altın yüzde 0,94 oranında yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi (brüt) yüzde 1,46, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 6,75 ve BIST 100 endeksi yüzde 7,52 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde Euro yüzde 3,02 ve külçe altın yüzde 2,22 oranında yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi (brüt) yüzde 0,21, DİBS yüzde 5,57 ve BIST 100 endeksi yüzde 6,34 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

DOLARIN ÜÇ AYLIK DEĞERLENDİRİLMESİ
Amerikan Doları üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,36, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,16 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,40, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,75 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre DİBS; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12,04, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 10,02 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağlayan yatırım aracı oldu. Aynı dönemde Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,88, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,61 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YILLIK DEĞERLENDİRMEDE EN KARLI AMERİKAN DOLARI OLDU
Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,91, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 18,59 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Diğer taraftan, BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 33,35, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 27,42 oranlarıyla yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Kaynak: Van Postası Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER