ASKON Van Şube Başkanı Gültepe; Yüksek faiz ortamında yatırımdan bahsetmek zor

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Van Şube Başkanı Şeref Gültepe, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün politika faizini 475 baz puan artışla yüzde 15 seviyesine çıkarmasını değerlendirdi. Başkan Gültepe, yüksek faiz ortamında yatırımdan bahsetmenin zor olduğunu belirtti.

ASKON Van Şube Başkanı Gültepe; Yüksek faiz ortamında yatırımdan bahsetmek zor

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

ASKON Van Şube Başkanı Şeref Gültepe, Türk Lirası, krediler ve iç talep büyümesinde normalleşme eğiliminin görüldüğü bir ortamda Merkez Bankası covid-19’un ekonomiye etkilerini düşünerek enflasyonu dizginlemeyi öncelediğini söyledi.

“YÜKSEK FAİZİN OLDUĞU BİR ORTAMDA YATIRIMDAN BAHSETMEK ZOR”

Gültepe açıklamasında, “Kararın temelinde bu kaygı vardır. Lakin yüksek faiz yatırımı, üretimi dolayısıyla istihdamı olumsuz yönde etkiler. Yüksek faizin olduğu bir ortamda yatırımdan bahsetmek zor. Faiz artışının bu zamana kadar kısa vadeden öte ekonomimize olumlu bir yansımasını şu ana kadar göremedik. Uzun vadeli yatırıma, üretime ve dolayısıyla istihdama katkı sağlayacak mikro reformlara odaklanılarak yatırım ve üretim odaklı politikalara odaklanılması gerektiği kanaatini taşımaktayız” diye konuştu.  

“KRİZLER BAZEN FIRSATLARA DA GEBEDİR”

ASKON Van şube Başkanı Gültepe konuya ilişkin yaptığı açıklamasının devamında, “Merkez Bankası’nın faizi arttırma kararının temeline baktığımızda enflasyon kaygısının yattığını görmekteyiz. Bununla birlikte rezervlerin artışının sağlanması ve dövizdeki dalgalanmayı giderme gerekçelerini de görmekteyiz. Ne var ki iş dünyası olarak bugüne kadar faiz artışlarının kısa vadede pansuman tedavisi gördüğünü uzun vadede ise yatırım, üretim ve istihdama olumsuz yansımalarda bulunduğunu gördük. Yüksek faizin olduğu yerde, yatırımdan, üretimden ve yeni istihdam ortamlarından bahsetmek çok zor. Krizler bazen fırsatlara da gebedir. Covid-19 ekonomiler üzerinde olumsuzluklar yaratsa da bazı fırsatları da beraberinde getirmektedir. Ülkeler arası ticari tercihleri değiştirmekte bizleri bazı alanlarda üretime teşvik etmektedir. Bu alanları ve tercihleri iyi belirleyerek fırsatları lehimize çevirecek politikalara yönelmemiz gerekmektedir. Uzun vadede sürdürülebilir ekonomilerin temeli yatırımdan ve üretimden geçmektedir. Bu nedenle yatırımı ve üretimi önceleyecek reformlara ağırlık vermek ülke ekonomimiz için daha sağlıklı bir modeli bize sunacaktır. Faize olan bakış açımız dün olduğu gibi bugün de aynıdır. Sürdürebilir ekonomi için alınteri ve emek olmazsa olmazdır. Kısa vadeli çözümler yerine iş insanını yatırıma ve üretime yönlendirebilecek çözümlerin her daim yanındayız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Van Postası Gazetesi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6