banner4

Abdullah Tunçdemir, Kapıköy açıldı ama İran’a geçiş yok!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla gümrük kapısının tam kapanma sürecinin son bulduğu 17 Mayıs tarihinde açılacağı müjdesi üzerine açılmıştı

Abdullah Tunçdemir, Kapıköy açıldı ama İran’a geçiş yok!

 Ancak İran korona virüs tedbirlerini gerekçe göstererek Türkiye’ye açılan sınır kapılarını açmamıştı. İkili görüşmelerinin ardından Van’ı ziyaret eden İran’ın Salmas Milletvekili Yakoup Rezazadeh, kapıların geçişlere açılacağını duyurdu. 
Böylece mayıs ayından bu yana İran geçişlerine kapalı olan sınır kapısı, PCR testi ve aşı koşullarına uyulması durumunda geçişlere izin verildi. 
İzin verilen Kapıköy Sınır Kapısında başka bir orun daha yaşanmakta. 2 taraflı açık lan sınır kapısında İranlılar Van’a geçiş yapabiliyorken, Türkiye tarafından iran tarafına geçilmiyor. Yani Türkiye tarafı açık iken İran tarafı Ülkemize kapalı durumda. 
Yaşanan durumu Ayanıs Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, Vangölü TV muhabirine anlattı. 
“TURİZMCİLER, İRAN TARAFINDAKİ KAPININ AÇILMASINI İSTİYOR”
Tunçdemir, “2 yıldır Kapıköy, Esendere ve Gürbulak Sınır Kapısı kapalıydı ve bu hafta açıldı. Hem Türkiye'deki yetkililere hem de İran’daki yetkililere teşekkür ederim. Ciddi bir sorunu hallettiler onlar da gerçekten bu kapının açılmasına emek verdiler. Fakat sınır kapısı tek taraflı açıldı çift taraflı açılmasını istiyoruz. İran vatandaşları karayoluyla rahatlıkla ilimize ülkemize geçiş yapabiliyorlar. Ama biz Türkler oraya tur yapamıyoruz veya gidemiyoruz. İş adamları ve bizim gibi turizmciler İran tarafındaki kapının açılmasını istiyoruz.” Dedi.  
“BİZLER DE İRAN TARAFINA GİDİP GELEBİLELİM”
Ben bir tur operatörü olarak şuanda bekleyen rezervasyonlarla İran’a katkıda bulunacağız diyerek sözlerine devam eden Tunçdemir, “İran’a tur yapacağız. Şuan da 3-4-8 günlük turlarımız ve rezervasyonlarımız hazır. Biran önce kapının İran tarafından Türklere de açılmasını istiyoruz. İran pazarı çok ciddi bir pazar. Her iki ülkenin de birbirine ne kadar muhtaç olduğunu ve beraber yıllarca sınır komşu olarak ne kadar çalıştıklarını bu kapıların açılması ile beraber devam etmesini istiyoruz. İran’a tur yapmıyoruz. İran’a ticaret yapan insanlar var. Bu kapının tek taraflı değil de çift taraflı açılması lazım. İran Türkiye'deki vatandaşlara kapılarını açsın. Bizler de o tarafa gidip gelebilelim.” İfadelerine yer verdi. 
Kaynak: Vangölü TV

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 1 ay Önce

Abdullah bey daha uyanamış bu memleket sahipsiz yöneten ler utansın çifte standart başka hiçbir alternatif i yok batı bölgelerde İran açık günde binlerce Turist geliyor ve orda giriş çıkış serbest ama maalesef sadece Van’da siyasi ceza var 40 yılık esnaf sınız bunu neden değişik bir dile anlatıyor sunuz memleket sahipsiz vanımıza yazık lar olsun

otelci
otelci - 1 ay Önce

Hani seviniyordunuz, Kapı açıldı diye, Kabı FUAR için 3 günlük açıldı, o da davet edilenler gelsin diye, çoğuda gelmedi, NEVROZ!a kadar İranlı yok, boşuna heveslenmeyin, Biri bişi konuştumuda hemen inanmayın.

hababam
hababam - 1 ay Önce

kAPININ AÇILMASINA emeğimiz geçti diyenler nerdeeeeeeeeeeeeeeeeee?

SIRADAKİ HABER