Van Büyükşehir Belediyesi uyardı: buz sarkıtlarına dikkat!

Van’da dün öğle saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle 687 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapanırken, uçak seferleri de iptal edildi.

Van Büyükşehir Belediyesi uyardı: buz sarkıtlarına dikkat!

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL

Kent genelinde kar nedeniyle 385 mahalle ile 302 mezra olmak üzere toplam 687 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor. Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, bölge genelinde havanın çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı olacağı, yağışların yer yer Van ve Hakkari çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. 

Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis hadisesi beklendiğini duyuran Meteoroloji, yüksek kar örtüsünün bulunduğu yerlerde çığ tehlikesi konusunda da uyarıda bulundu.   Uçak seferleri iptal Kar yağışı uçak seferlerini de olumsuz etkiledi. 

Van’dan saat 19.00’a kadar olan tüm uçuşlar iptal edilirken, sonrasında düzenlenecek seferlerin ise hava durumuna bağlı olacağı belirtildi. Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise merkez İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçeleri başta olmak üzere tüm kentte kapanan yolları açmak için çalışmalarına devam ediyor. 

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler de gece saatlerinden itibaren yol temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünden 48 ekip ise kent merkezinde gönüllü olarak kaldırım ve refüjleri temizledi.

Olumsuz hava şartlarından kaynaklanan çatılarda oluşan buz sarkıtlarıyla ilgili Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal medya hesaplarından vatandaşları uyardı.

Van Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından, “Vatandaşlarımızın Dikkatine, Kentimizde devam eden kar yağışından dolayı çatılarda oluşan buz sarkıtlarına karşı saçak altlarında yürünmemesi önemle duyurulur. Tehlike arz eden durumların ise 110 Alo İtfaiye hattına bildirilmesi rica olunur.” İfadelerine yer verildi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER