Uydu Anten Teknolojisi

Anten yayın sistemleri 1950 yılından sonra Dünyada birçok ülkede yayın hayatına başlamıştır. Çatı antenleri, elektromanyetik dalga yardımıyla görüntü ve ses alabilen kablo yardımıyla direk olarak televizyona ileten elemanlardır. Karasal televizyon yayını, Uydu yayını, Iptv yayını ve en son olarak ta mobil yayıncılık hayatına başlanmıştır. Karasal televizyon yayını vericiden yapılan yayınlardır. Televizyon kanallarının vericilerinin yaptığı yayınlar vericinin bulunduğu televizyon istasyonuna gönderilir, buradan bölgeyeyayılan televizyon yayını çatılara yerleştirilen antenlerle alınarak izlenebiliyordu. Pal, ntsc, secam, Bg, Dk gibi sistemlerle yayın yapılıyordu.

Pal sistemi daha çok Almanya’da renkli televizyona geçilmesiyle kullanılmaya başlanan sistemdir. Pal sisteminin özelliği, saniyede 25 kare gösterilmesidir. Pal sistemi Türkiye’de ve birçok Avrupa, Afrika, Asya ülkesinde kullanılmaktaydı. Ntsc sistemi Amerikada, Secam sisteminin ise Fransa, İran gibi ülkelerde yayın yapıldığı bilinmekteydi. Daha sonra uydu yayıncılığı karasal yayıncılığı geride bırakarak yer çekimi yasasının etkisiyle dünyanın yörüngesinde kalarakuzayda ayna görevi gören uydular, yerden aldığı sinyalleritekrar, daha geniş alanı kapsayarak, dünyaya gönderirler. Ülkeler ve kıtalar arası bilgi akışları uydular sayesinde gerçekleşebilmektedir. Uydu iletişim teknolojileriningelişimiyle birlikte doğrudan uydu yayın sistemleri1990’ların sonuna doğru devreye girmiştir. Uydu üzerindençok kanallı, şifreli ya da şifresiz evlere ve dağıtım merkezlerine yapılan sayısal uydu yayıncılığıdır. Uydu yayıncılığının en önemliüstünlüğü, uzaklık sıkıntısını çözerekalınan görüntünün yayın alanının her yerinde güçlü ve temiz kullanılabilir hale getirmesidir.Televizyon kanallarında yapılan yayınlar, up-link sistemlerinden, çaplarıçok büyük çanak antenler aracılığıyla uyduya gönderilir. Uydu üzerindebulunan transponder; sinyali alır, kuvvetlendirir, frekans aralığınıdönüştürür ve kapsama alanı içindeki bölgelere gönderir. Gönderilen yayın, çanak antenler ve uydu alıcıları (receiver) ile televizyonlarımıza gelir. Böylece kaliteli yayın ve ses elde etmiş oluruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Furkan Ebeperi
Furkan Ebeperi - 2 ay Önce

Sizin öğenciniz olarak bukadar başarılı bir öğretmenim olduğu için hem kendim ile hemde sizinle gurur duyuyorum saygılarımla ellerinizden öperim

sezgin ŞAHBAZOĞLU
sezgin ŞAHBAZOĞLU - 2 ay Önce

hocam kaleminize yüreğinize sağlık başarılarınızın devamini diliyorum..i

Şemsettin baçak
Şemsettin baçak - 1 ay Önce

Yüzde yüz elektirici olacam