banner10

Tamamen Tevâfuk

Karşımıza çıkan her insan, Rabbimizin bize iradesinin varlığını hissettiren, arkasında ilahi bir iradenin olduğunu hatırlatan denk gelmelerdir ve bu da tevâfuktur. 

Halk arasında çok kullanılan bir kelimedir tevâfuka benzeyen tesadüf. Hâlbuki tesadüf rastlantıdır. Oysaki hayatta her ne olursa olsun, ne yaşanırsa yaşansın, karşımıza her kim çıkarsa çıksın rastlantı değil, Rabbimizin ilahi kudretidir. "Tamamen tesadüf” cümlesini hayatımızda hemen hemen her yerde işitmişizdir. Ya da "Tesadüfe bak." işte o tesadüf değildir Rabbinin sana ikramıdır. 

Bugün karşımıza çıkıp bizden yardım etmemizi isteyen kimseye karşı umursamaz tavrımız, kaybettiğimiz imtihanımız olabilir. O insan karşımıza çıkmışsa bu kendiliğinden değil, Rabbimizdendir. Bunun bilincinde olup olaylara, durumlara ve karşılaşmalara her zaman tevâfuk yönünden bakmamız tamamen bize iman gücü verir. 

Belki de Rabbimiz o kişiyi karşımıza çıkardı ki bakalım bizim ona karşı tavrımız ne olacak. O yüzden karşılaştığımız her insana, “Rabbimiz bu kişiyi boşuna karşıma çıkarmadı” deyip bu imtihanın farkında olmamız lazım. 

Ne mutlu bunların farkında olup imtihanını hakkıyla geçenlere…
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
347 yasemin
347 yasemin - 9 ay Önce

Muhtesem yazi kalemine saglik canim.

Cemal Şahinoğlu
Cemal Şahinoğlu - 9 ay Önce

Başarıların daim olsun kıymetli hocam

Nazlı Bozkurt
Nazlı Bozkurt - 9 ay Önce

Bu dünya imtihan dünyası. İnşAllah başımıza gelen kötülüklere karşı sabırlı ve güçlü oluruz

aysel polat
aysel polat - 9 ay Önce

kaleminze sağlık hocam çok güzel olmuş

Elif ertaş isnaç
Elif ertaş isnaç - 9 ay Önce

Dünya imtihan dünyası hakkıyla imtihanımizi vermek nasip olsun cnm çok güzel yazmışsın

Tuba Oğuzcan
Tuba Oğuzcan - 9 ay Önce

Caanım Nekadar güzel bi konuya deyinmişsin Benimde bi çok insana bunu anlatma mücadelem çok olmuştur Dünyada bir yaprağın kımıldaması bile RABBİMİN ol emriyle olurken nasıl büyük olaylara tesadüf olarak bakıyolar şaşirmışımdır Güzel yürekli Arkadaşm Eline sağlık