Maske takmak; COVID-19 hastalığına karşı doğal bağışıklık oluşmasına neden olabilir


Son virolojik, epidemiyolojik ve ekolojik veriler, maske takmanın; enfekte olan insanlar arasında hastalığın şiddetini de azaltabileceği hipotezine yol açmıştır. Bu olasılık, uzun süredir devam eden viral patogenez teorisi ile tutarlıdır. Hastalığın şiddeti alınan virüs miktarı ile orantılıdır.  Yani ne kadar çok virüs insana bulaşırsa, hastalık şiddeti o kadar ağır seyir etmektedir.

Living With Face Masks: How To Stow Them, Reuse Disposables And More - COVID -19 HUB


Koronavirüs -19 (SARS-CoV-2) ile tipik belirtisiz enfeksiyon oranının temmuz ayının ortasında Amerika Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi tarafından % 40 olduğu tahmin edilmiştir ancak belirtisiz enfeksiyon oranlarının maskeli ortamlarda % 80'den yüksek olduğu bildirilmiştir. Bu bilgilere göre maske takanlarda COVID-19 hastalık tablosunun daha hafif geçtiğini ve dolayısıyla ölüm oranlarının daha düşük olduğunu gözlemlemişlerdir.Aslında çoğu aşılama politikasının temeli bu hipoteze dayanmaktadır. Yani daha düşük miktarlarda virüsle insanların enfekte edilmesi ve bu şekilde de vücudun doğal olarak bu enfeksiyona bağışıklık geliştirmesidir. Ayrıca, diğer solunum yolu virüsleriyle ilgili geçmişten günümüze olan kanıtlar, yüz maskesinin; viral partiküllerin buruna ve ağza girmesini engelleyerek maske kullanan insana virüs bulaşmasını koruyabileceğini göstermektedir.
Bilim insanlarının ön görülerine dayanarak, gerekli ortamlarda mutlaka maske takılması önerilmektedir. Bu hem bizim hastalığa yakalanma riskimizi azaltmaktadır hem de olası hastalığın daha hafif belirtilerle seyir edeceğini göstermektedir. Lütfen MASKE, MESAFE ve HİJYENİMİZE  dikkat edelim.

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp2026913?fbclid=IwAR0M8vrn585xQ6qZu5AAJfwK624nvam5-r2IT0jHhGMaH0IS9DYXDZ4TNI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elnur Allahverdiyev
Elnur Allahverdiyev - 2 yıl Önce

Bu önemli biıgi için teşekkür ediyoruz. Bir soru sormak isterdim. Devamlı maske kullanımı solunum yolumuzla atılan virusun yeniden aspire edilərək virus yükünün artmasına neden ola bilirmi? Yanı açık havada sosyal mesafenin gerekmediği ortamlarda maske kullanılmaması tam tersi virus yükünü azaltırmı hocam?

vusal namazov
vusal namazov - 2 yıl Önce

pawam var olasan bizlere elac sizden gozleyirik Allah her zaman komeyinizde dursun

Ramazanov Vüqar
Ramazanov Vüqar - 2 yıl Önce

Hocam uğurların bol olsun

Kamilə Məsimova
Kamilə Məsimova - 2 yıl Önce

Uğurların bol olsun doktor təşəkkürlər dəyərli bilgilərini bizimlə bolusursuz

Alidə allahverdiyeva
Alidə allahverdiyeva - 2 yıl Önce

Ugurlarınız bol olsun!

Yasha
Yasha - 2 yıl Önce

very accurate point of view

жить
жить - 2 yıl Önce

Спасибо большое, учитель

- 2 yıl Önce

Thank you very much teacher