banner10

Küçük Mutluluklar

Bismillahirrahmanirrahim 

Bu yazımda “Küçük şeylerden mutlu olmayı bilmek” konusunu anlatmak istedim. Nerden mi geldi aklıma? İyi bir gözlemci olduğum kanaatindeyim. Etrafımda yaşananları, söylenenleri gözlemleyip “Ne yazılar çıkar buradan” deyip, kalemi elime aldığımda ilk cümleden sonrası kendiliğinden geliyor zaten. Hem geriye dönüş duygusu yaşatıyor insanda.

Geçen gün bir hoca arkadaş ile eve gelirken. Otobüste arkamızda oturan ve yeni tanışmaya çalışan, bunu yaparken de farkında olmadan ne kadar da mutlu olabildiklerini görmek, aslında hayatın her alanında farkında olunmadan küçük şeylerden ne kadar mutlu olabileceğimizin farkında olmamız gerektiğini düşündüm. Mutluluk sanki büyük şeylerdeymiş gibi düşünmemiz aslında bizi mutsuzluğa itiyor. Birine mutluluk kelimesini kullandığımızda “Bana çok uzak” demesi, aslında mutluluk daima yanımızda.

Allah’ın hükmüne razı olan kalp, en küçük şeyde bile mutlu olmasını bilir. Mutluluk, insanın elindekilere bakıp bunlara şükretmesidir. Daha fazlasını istemek yerine “Ya Rabbim çok şükür her halime” demesidir mutluluk. Günümüzde mutluluk kelimesinin “M”sini bile duyunca “Nerdeee” diyen insanlara dönüp “Elinin, ayağının olduğuna bile şükretmen, mutlu olman için yetmez mi?” demeliyiz. Karda ayağında çorabı bile olmayan o küçücük elleriyle selpak satmaya çalışan çocukların, peşinden gelmesi ve dönüp bir selpak almanla o gözlerindeki mutluluk, insana “Ne kadar da az şükrediyorsunuz(Mülk/23) Ayet i Kerime mealini hatırlatmalı. O gözlerdeki mutluluğu görmek, insanın mutlu olmasına yetmez mi? Bir düşünelim.

Kuşlar için karın tam ortasına bir tahta parçasının üzerine ekmek parçalarını döküp, kuşların onları alabilmek için birbiri ile yarışmasındaki o cıvıltı seslerini duyup onları izlemek, küçük gibi görünen ama çok büyük ve çok güzel mutluluk. Daha nice böyle küçük görünen ama çok büyük mutluluklar var. Yeter ki farkında olalım ve şükredelim her halimize…
 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal Şahinoğlu (Elk. Müh.)
Cemal Şahinoğlu (Elk. Müh.) - 2 ay Önce

Güzel olmuş başarılar dilerim.

Ayşe Şahinoğlu
Ayşe Şahinoğlu - 2 ay Önce

Önemli olan karşıdan gördüğünüz en ufak değere bile mutlu olabilmek....

Canan sevinç
Canan sevinç - 2 ay Önce

Aynen hocam küçücük bir şeye bile şükredersek her zaman en mutlu insanı biz oluruz.

Narin kılağus
Narin kılağus - 2 ay Önce

Yureginize sağlık hocam

Kardeşler
Kardeşler - 2 ay Önce

Her nekadar en yakinlarimizdaki ler bizi mutsuz etseler bile onlara inad rabbim her zaman bize mutluluk verir inşAllah. Çok güzel bir yazı yüreğine yazan ellerine sağlık hocam.

Pınar kaplan
Pınar kaplan - 2 ay Önce

Günümüzde çok önemli olan ama çok edilmeyen şükrü o kadar güzel lense etmişsiniz ki okudukça ne kadar çok şükretmem gerektiğini anladım güzel yüreğine sağlık her zaman ki yine çok yararlı ve verimli oldunuz başarılar