banner10

İnsan ve Doğaya Sağlık

Doğanın koruyucusu da katledicisi de insan..

Neden yapıyor insan bunu anlamak mümkün değil. Belki kazanç sayıyor her yere beton binalar dikmeyi. Devasa binalar, gökyüzünü kapatan lüks ve allı pullu binalar.

Sonra asfalt yollar yapıyor, kirlenmesin evler, toz olmasın ayakkabılar.

İnsanların yürüyeceği yerlere parke taşı döşüyor neden? Güzel görünsün ortalık kirlenmesin diye...

Sitede kalan insan sayısından daha az metre kare boşluk var bloklar arasında. Camı açınca komşunun evi gözünün önünde ama perdeleri kapalı ve soğuk.

Bu işin dıştan görünüşü. Ve ben olayın sosyal boyutuna girmiycem onu sosyologlara bırakıyorum. Ben olayın sağlık açısından etkisini anlatacağım. 


Öncelikle yürürken toprağa ya da daha esnek bir zemine basmayan ayak çok daha çabuk yorulur. Esnemeyen vücut, kas iskelet sistemi hastalıklarında artışa sebep olur. Her bastığında betona basan beyin huzursuz olur. Bir sonraki adımın sertliğini düşünür. Oturacak yer yada binecek araç arar. Yürümeyi unutur insan ve böylece dolaşım sistemi hastalıkları başlar. Damar sertleşmesi, varis, kalp hastalıkları patlak verir. 

Artan araç sayısı havayı kirletir ve akciğerler nefes alamaz. Oksijen yerine karbon dolar ciğerlere.. Oksijenlenme az olunca beyne giden temiz oksijen oranı azalır. Oksijenlenmeyen beyin görevini aksatır. Unutkanlık başlar. Hele birde sigara varsa 55 kat daha fazla riskedir insan.

Tembellik başlar. Tembellik komşuluk ilişkilerini bitirir . Insan yalnızlaşır. Mutsuz ve yalnız insan sayısı artar. Bu da suçta artışa neden olur. Yalnızlık ve mutsuzluk psikolojini bozar insanın.. Ve psikolojisi bozuk bir insanın ne yapacağını kendi bile tahmin edemez. 


Betonların arasında kalan insan hayvan ile iletişim kurmayı bilmez. Hayvan sevgisi yeşeremez kalplerde ve bu da zamanla insan sevgisinin de azalmasına neden olur...

Ne dersiniz devam edelim mi betonlaşmaya, kaldırımın bile üzerine dükkanları uzatmaya?... Sağlıklı birey olmazsa toplum ne olur? 

Selam ve dua ile 

YORUM EKLE