banner9

İbret Almayan İnsan

Hz Musa kavmini firavunun elinden kurtardı. Nil nehrini asası ile ikiye böldü ve kavmi karşıya geçirdi. Firavun geçerken ise nehir kapandı ,firavun ve askerleri ibretlik bir şekilde öldü. Öyle ki firavunun cesedi Allah'ın da dediği gibi hala çürümedi, secde pozisyonunda müzede sergileniyor. Sanki kasları bile hala canlı. 

Peki sonra ne mi oldu? Ibret aldı mı kavim ? 

Musa onlardan kısa bir zaman istedi . Allah ile konuşmak için dağa çıktı. Onları güzel bir yere yerleştirmiş olmasına rağmen daha bir ay olmamıştı ki samir denen bir şarlatan kavmin çoğunu yine kandırdı. Süslü sözler, renkli vaadlerde bulundu. ''Sonra musa size ne yaptı ki, bakın halinize yerinizden, yurdunuzdan oldunuz, kendisi ise yok'' dedi.

Firavunun ibretlik ölümüne şahit oldukları halde ,mucizevi kurtuluşu gözleri ile gördükleri halde samirin sözleri onları kandırdı ve ellerindeki tüm altınları eritip altından bir buzağı heykeli yapıp ona tapmaya başladılar. Samir bir şarlatandı heykeli yaparken içinde boşluk bıraktı, öyle ki içine rüzgar girdiğinde çıkarken boru gibi ötüyor ve ses çıkarıyordu. ''Bakın'' dedi ''tanrılar sizinle konuşuyor'', ve kavim daha 40 günde yeniden yanıldı. Bir şarlatana inandı. Göremedikleri ise şuydu; artık baskı ve eziyetler yoktu, firavun için değil kendileri için çalışıyorlardı... 

Belki de alıştıkları baskıcı düzen onların hayatı olmuş ve böyle yaşamayı adletmişlerdi. Ne yapacaklarını bilememişler ve o anda en çok sesi çıkan samiri dinlemeyi tercih etmişlerdi. 

Sonra mı, merak edenler okuyabilir devamını. 

Peki neden anlattım bunu? Çok tanıdık geldi olaylar , tarih hep tekerrür eder derler ya doğru galiba. 

Umarım kavmin sonunu tekrar yaşamayız. Selam ve dua ile kalın.

YORUM EKLE