Hicri takvim ile Rebiülevvel ayı ne zaman başlıyor? Rebiülevvel ayı yapılması gereken ibadetler nelerdir, ne zaman başlayacak?

Mevlid kandilini ne içinde barındıran ve bu nedenle arap ayları arasında en kıymetlisi olarak nitelendirilen Rebiülevvel ayı ne zaman başlıyor? Sorusu binlerce vatandaşın bugün itibarıyla gündeminde yerini almaya başladı. Hz. Muhammed'in doğumunun gerçekleştiği bu mübarek ayda vatandaşlar yapacakları ibadetlerin şimdiden huzuru ile dolup taşarken detayları merak ediyor. Peki, Rebiülevvel ayı ne zaman başlıyor? Rebiülevvel ayı yapılması gereken ibadetler nelerdir, ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

Hicri takvim ile Rebiülevvel ayı ne zaman başlıyor? Rebiülevvel ayı yapılması gereken ibadetler nelerdir, ne zaman başlayacak?

Hicri takvime göre, safer ayından bir sonraki ay olan Rebiülevvel ayı için İslam aleminin geri sayımı başladı. İslam peygamberi Hz. Muhammed'in doğduğu kutlu günü de içinde barındıran bu mübarek ayda tüm Müslümanlar ibadetlerine daha bir farklı önem veriyor ve bu ayın huzuru ile dolup taşıyor. Peki, Rebiülevvel ayı ne zaman başlıyor? Rebiülevvel ayı yapılması gereken ibadetler nelerdir, ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

REBİÜLEVVEL AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR? REBİÜLEVVEL AYINDA YAPILMASI GEREKEN İBADETLER VE OKUNMASI GEREKEN DUALAR NELERDİR?
İslam Peygamberi Hz. Muhammed bu ayda dünyaya geldiğinden arabi ayların en şereflisi olarak nitelendirilen Rebiülevvel ayı için araştırmalar bugün sabah saatlerinden itibaren hız kazandı. Mevlid kandilini içerisinde barındıran bu ayda ayrıca yapılması gereken ibadetler de bulunuyor…

REBİÜLEVVEL AYI NE ZAMAN?
İslam alemi için önemli aylardan biri olan Rebiülevvel bu yıl 18 Ekim 2020 tarihinde idrak edilmeye başlanacak. Hicri takvime göre Muharrem ve Safer'in ardından gelen rebiülevvel ayında Mevlid Kandili de idrak ediliyor.

REBİULEVVEL AYI İBADETLERİ
*Bu ay içinde mümkün olduğu kadar Resûlüllah için çokça salât ü selâm (salât-ı nâriye, salât-ı münciye ve salât-ı fethiye gibi salavâtlar) okumak faydalıdır.

*Bu gecenin mânevî zenginliğinden bolca istifade edebilmek için bir Tesbih namazı kılmalı ve mümkünse bir de Hatm-i Enbiyâ yapmalıdır.

*Bu gece kılınacak tesbih namazına şu şekilde niyet edinilebilir;

*"Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerifin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i zîşân Efendimiz'in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhine, feyz-i ilâhine mazhar eyle, Allâhü Ekber."

*100 Elhamdülillah (Rebiülevvelin 1-12. günleri arası her gün)

*500 Salavat-ı Şerif getirmek. Hz. Muhammed S.A.V.'i anmak.

*Kur'an okumak (Kur'an-ı Azimüşşanın beşinci suresi olan En'am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. Tesmiye gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.)

*İki rekat sünneti selat-ı vudu namazı kılmak. Fatihadan sonra Kul ya Eyyyühel Kafirun ikinci rekatta ise ihlas surelerini okumak kaydı ile namazımızı eda etmek.

*Kelime-i Şahadet getirmek

*Estağfurullah çekmek.

*Fatiha suresini okumak.

*Amenerrasulü'nü okumak

*Bol bol ihlas suresini okumak yapılabilecek ibadetler arasında yer almaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER